nahoru

Čechy trápí víc dekrety než opoziční smlouva. Kreativní ředitel Schwarzenbergovy kampaně odpovídal čtenářům

Markéta Lukášková 1. února 2013 • 01:02
David Gaydečka
David Gaydečka
• foto: 
profimedia.cz

David Gaydečka působil během knížecí kampaně jako vedoucí kreativního týmu. Jak vlastně vznikla myšlenka udělat z Karla punkáče? 

 

David Gaydečka 10 let organizuje festival United Islands České spořitelny, zastupuje české hudebníky a v České republice naopak realizuje koncerty zahraničních kapel. V minulosti spoluzakládal obecně prospěšnou společnost Opona, která organizovala připomínání totalitního režimu v naší zemi při příležitosti 20. výročí pádu železné opony.

 

Paradoxně nejvíc se ale do povědomí veřejnosti zapsal jako šéf kreativního týmu během prezidentské kampaně Karla Schwarzenberga.

 

Přečtěte si odpovědi Davida Gaydečky z pátečního on-linu Reflexu.

 

Online rozhovat s Davidem Gaydečkou

David Baroš, 1. února 2013 • 14:52
O tom, zda kývnete na spolupráci v politické kampani, rozhodují čistě profesní faktory - tedy honorář, podmínky, apod., nebo také osobní postoj k danému politikovi nebo politické skupině? Spolupracoval byste například s Janou Bobošíkovou, panem Sobotkou z ČSSD nebo panem Grebeníčkem, pokud by nabídli stejné podmínky jako pan kníže? Děkuji a přeji hodně úspěchů, David Baroš.
Dobrý den, děkuji za přání. No vzhledem k tomu, že neprovozujeme reklamní agenturu, která se musí i na politické zakázky koukat jako na pracovní příležitosti, tak to máme všichni, co jsme na kampani pracovali o dost jednodušší. Ano, s panem Schwarzenbergem to byla radost spolupracovat. S panem Grebeníčkem bychom nespolupracovali, ani kdyby slíbil, že nejpreve znárodní celou republiku a pak nám předá klíče. Díky za Vaše dotazy a pěkný zbytek dne přeji všem. A ještě jsem zapomněl na agitku: Stavte se na jednom z našich koncertů!
Jarmila, 1. února 2013 • 14:49
Kde vidíte hlavní chyby v druhém kole kampaně? Případně které komentáře v tisku nejlépe vystihly situaci?
Já osobně vidím chybu v úvaze, že těch 14 dní bylo dostatečným časovým prostorem pro otočením názorů obyvatel o 180stupňů. Sám si nechávám větší časový odstup na vyhodnocení, které kroky jsme mohli zvládnout výrazně lépe.
Jan Provazník, 1. února 2013 • 14:47
Dobrý den, udělal byste něco v kampani jinak? Přeji hezký den
O pár odpovědí níže jsme se, když tu ještě byli i kolegové, vyjadřivali. Určitě jsou věci, které by člověk chtěl udělat jinak, ale na druhé straně je pak otázka, jestli by to něco na výsledku nakonec něco změnilo pozitivně či negativně.
Jan Winkler, 1. února 2013 • 14:45
On ani Sid Vicious nebyl typickým zpěvákem, a přesto Sex Pistols měli úspěch a dodnes je spousta lidí poslouchá. Třeba by se Karel mohl uplatnit, přeci jen, jeho podání hymny bylo dosti osobité, navíc i Daniel Landa občas na koncertech zapomíná slova, takže by to nebyl zase tak velký handicap. S tím zapomenutím vložení volebního lístku do obálky už to bylo trochu horší. Ale k otázce - zajímalo by mne, jaký je Váš názor na využití marketingu v politice. Myslíte si, že je správné a etické, aby se politika stávala především záležitostí marketingu a reklamy, potažmo peněz?
Bylo by to úplně nejlepší, kdyby se při rozhodování o naší budoucnosti, o výběru politiky, politiků nepoužíval marketing. Zároveň je ale utopie, že by se ke všem dostaly důležité informace. Navíc, i kdybychom si takové pravidlo nastavili, tak by ho někdo porušil a ti, co by pravidlo dodrželi, by tahali za kratší konec.
Daniela Newland, 1. února 2013 • 14:42
Ještě bych měla s dovolením jeden dotaz. Co pro vás kampaň znamenala z hlediska vašeho vlastního osobního života. Ovlivnila ho nějak? Děkuji a mnoho štěstí do další práce, DN
Osobně mne ta kampaň obohatila. Setkal jsem se spoustou různých lidí a hlavně se spoustou různých názorů. Je těžké se nenechat ovlivnit :)
Klára, 1. února 2013 • 14:40
Dobrý den, za prvé by mne zajímalo, co má společného Karel Schwarzenberg se Sex Pistols? A za druhé bych Vám chtěla blahopřát. Dokázal jste(i s týmem) to, co jsem si myslela, že v české volebním prostřední ani nejde. Dokázal jste perfektně vedenou kampaní udělat z obří masy lidí stádo, a to během několika týdnů. Bravo!
Asi to myslíte ironicky. Níže jsem ten punk motiv vysvětloval.
Barbora , 1. února 2013 • 14:40
Jaký koncert pro vás patřil k těm nejemotivnějším a proč? Jaké koncerty připravujete na rok 2013?
Na rok 2013 chystáme celou řadu koncertů. 11.2. temná kytarovka O.Children. Doporučuji! Začali tam, kde skončili Joy Division. Pak připravujeme koncerty dvou legend. Dan Reed, který předskakoval v roce 1990 Rolling Stones na Strahově, žije teď v Praze a 16.2. slaví taky v Paláci Akropolis své 50.narozeniny. Hlavní akcí ale bude jako každý rok festival na ostrovech, letos 20-22.6. Nejemotivnější zážitek je ten, když je skvělý koncert vyprodaný a diváci by i na jeho konci chtěli, aby nikdy neskončil.
J.K., 1. února 2013 • 14:37
Nemyslíte si, že otevřená podpora většiny českých médií Karlovi volby prohrála? Spousty nerozhodnutých voličů totiž bylo přesyceno podporou, plackami, vyjádřením každé okresní celebrity koho volí a někdy až přehnanou adorací Karla Schwarzenberga a proto volilo protikandidáta. Jaký je váš názor?
Prezidentské volby přinesly do české společnosti nový prvek. Stalo se až standardem, že lidé otevřeně mluvili o svých politických názorech a dávali je hlasitě najevo. To si myslím, že je dobře. Jestli někoho ovlivní v jeho rozhodnutí to, že lidé dávají hlasitě najevo svoje názory, beru to spíše jako snahu se odlišit. Mrzí mne, pokud snaha odlišit se má vliv na výběr prezidenta země. Moc nevěřím, že takto nezodpovědně někdo nakonec konal. Ale diskuzí na toto téma jsme zaregistrovali mnoho.
Martin Pánek, 1. února 2013 • 14:35
Dobrý den, zajímalo by mne, zda váš tým nějakým způsobem cenzuroval otázky na pana ministra ve veřejných on-line diskuzích. Na nepříjemné dotazy, a bylo jich více, např. jak se slučuje jeho deklarovaný konzervativismus s podporou rozšíření možností potratů v EU nebo jeho politika v kauze nezávislosti Kosova, se nikdy nedostalo. Ovšem na otázky typu, jak rád odpočíváte? či co jste v poslední době pěkného četl? odpovídal pan ministr vícekrát. Děkuji za odpověď, hezký den.
Žádnou cenzuru jsme neaplikovali. Dokonce na rozdíl od některých jiných kandidátů i zeď na oficiální stránce na Facebooku byla po celou dobu kampaně otevřena pro libovolné příspěvky. Dotazy ohledně konzervatismu, potratů, kosova jsou dotazy na pana Schwarzenberga. Položte mu je např. na jeho Facebookové stránce.
Barbora Kreuzerová, 1. února 2013 • 14:32
Po 1. kole to vypadalo slibne, tak cose ve 2. kole dalo udelat lip? Proc se nepodarilo zbavit se tematu Benesovych dekretu a nastolit tema neprijemne pro konkurenta- napr. dalnice D47, afera olovo, opozicni smlouva atd.?
Ukázalo se, že veřejnost stále více trápí 70 let staré dekrety než 10 let stará opoziční smlouva, jejíž dopady jsou stále aktuální. Miloš Zeman umí odpovědět na jakékoliv téma, ať už pravdivě, nepravdivě, útěkem nebo protiútokem a evidentně mu to jeho voliči věří.
Tomáš Němec, 1. února 2013 • 14:30
Milý pane Gaydečko, prozradíte, jak jste se dostal do čela volebního týmu? Znal jste se s panem KS už dlouho osobně?
Několikrát jsme se setkali v minulosti. Karel Schwarzenberg byl patronem několika projektů Opona o.p.s., jejíž jsem spoluzakladatelem. Máme několik společných přátel. Jinak otázka je to spíše na Karla Schwarzenberga. My jsme toho názoru, že si vybral tento tým právě proto, že není ovlivněn historií své činnosti v předchozích volebních kampaních.
Vaše jméno, 1. února 2013 • 14:27
Vase kampan byla tak agresivni, pusobila na mnoho lidi odpudive! Jen diky vasi masazi jsem se rozhodla volit pana zemana. Huhlani vaseho kandidata, fotky se spicem starcem,dokonce s vlhkym rozkrokem vubec neodpovida vasem vynaseni do nebes, kde je ta jeho uslechtilost.velkou radost mi udelalo,jak se zapletl do vysvetlovani benes.dekretu, toho se nedalo nevyuzit a take jak perfektne utrel sveraka s jeho povidkou a byvalou gymnastku s jeji medaili. Ted je potreba vsechny vase uklidnit.zrusila jsem predlatne mf a do divadla, to je vysledek vasi propagangy.
Chybí otázka. Chybí vaše jméno. Ale je to hezká ukázka toho, kdo taky volil Miloše Zemana.
Pier Huegh, 1. února 2013 • 14:25
Nezlobte se to jste se moc ne vyznamenali, Pochopitelně jsem volil menší zlo, ale vy za peníze i z Ratha uděláte nevinného, ale neřízenou střelu z Černé hory jste neukočírovali. Jinak vám děkuji za pobavení a prezentaci vídeňské školy
David Rath naštěstí nekandidoval na prezidenta země, tak jsme s ním nemuseli míti nic společného.
izabell, 1. února 2013 • 14:25
Co udelate ted, doporucite omluvu hrebejkovi za jeho vulgarismy? Ted se teda ukazal pred celym narodem, prijdou omluvy! O
Nejsem ani máma ani táta Jana Hřebejka.
Jana, 1. února 2013 • 14:24
Dobrý den pane Gaydečko, můžete odhadnout kdo byli voliči Karla Schwarzenberga? Moc jsem vám fandila...
Dobrý den, podívejte se sem: http://www.median.cz/docs/Median_PREZIDENT_II_KOLO_determinanty_vysledku.pdf . Lepší jsou tvrdá data, nežli neověřené a často publikované dojmy. Osobní názor můj je takový, že to byli lidé, co se intenzivněji zabývají věcmi veřejnými.
Tomas, 1. února 2013 • 14:19
Dobry den, co bylo na / behem kampane nejtezsi?
Nejtěžší bylo vydržet s námi pro naše drahé polovičky a blízké. V kampani jsme fungovali poslední 4 měsíce non-stop.
Karel, 1. února 2013 • 14:18
Dobrý den, předně gratulace KS byl outsiderem a dosáhl skvělého výsledku. Yapojíte se i do dalších předvolebních kampaní ? Byla by to potřeba aby byly i pozitivní kampaně. Díky
Nezkouší nás tady Karel Schwarzenberg? Zatím uplynulo strašně málo času a ještě nejsme s finálními pracemi na kampani hotovi. Nejsme pro žádné "hurá" akce. Určitě budeme jednotlivě zvažovat, čím se zabývat v budoucnu mimo naše profese. A díky za gratulaci. Jistě za ten výsledek můžete i vy!
Karel, 1. února 2013 • 14:16
Můžete mi prosím říct, čím se živíte, když zrovna neděláte kampaň prezidentskému kandidátovi KS?
Já organizuji koncerty, Martin Voňka většinu z nich organizuje se mnou, Martin Kotas provozuje kavárnu a Marek Vocel má eventovou agenturu. Toť hlavní obživa hlavních členů štábu.
Tom, 1. února 2013 • 14:15
Není pro všechny lepší, že Karel zůstane ve vládě? Bude tam mít větší vliv a zodpovědnost.... Dalo by se říct, že i jeho "prohra" by mohla být vnímána v širším kontextu jako výhra? Povedete jeho další kampaně? (pokud budou?)
To se teprve uvidí. Možných scénářů je více.
Vaše jméno, 1. února 2013 • 14:15
Dobrý den, diskutovali jste u druhého kola, zda jít do negativní kampaně vůči MZ? Protože výsledkem pouze pozitivní kampaně bylo, že hodně protestních hlasů proti MZ zůstalo doma, ačkoliv protestní hlasy proti KS šli volit.
Ano, diskutovali jsme tuto možnost. Rozhodli jsme se pro pozitivní kampaň. Důvody jsou uvedeny v jedné z odpovědí níže.
Pepík, 1. února 2013 • 14:14
Neměli jste někdy na United Islands problémy s bezpečností, když si tam může každý nosit vlastní chlast? Mě právě přišlo, že jsou všichni sice rozverní, ale nikdy žádný velký problém.
Kouzelné na United Islands je to, že si tam každý zodpovídá sám za sebe. Není to jednoduché a organizátorům to přesto přináší starosti.
aki, 1. února 2013 • 14:10
Jo, věřím, že tento inzerát by rozhodně zabral! ... Ach bože! - Díky za vaši slušnost!!!!!
Díky za vaši důvěru !!!!
Karel VI., 1. února 2013 • 14:09
Vítěz voleb Miloš Zeman se vyjádřil v rozhovoru pro ČT, že je částečně vděčný médiím za to, že Schwarzenberga protěžovali, protože díky nim řadu nerozhodnutých voličů popudily k protireakci. Myslíte, že je to tak?
Nemyslím si, že by došlo k nějaké protireakci. Výsledek voleb odpovídá dlouhodobě k rozložení sil v České republice. Mne spíše mrzí, že nedošlo k protireakci na podpásové útoky ze strany volebního týmu Miloše Zemana.
Jan Provazník, 1. února 2013 • 14:08
Nepřijde vám jako hlavní důvod neúspěchu právě kampaň? Nemyslím tím, že byla špatná, naopak, ale její zaměření na mladší, které jste stejně už měli zatímco Zeman právě ovládl tu masu starších až starých lidí, kterých je u nás jednoznačně většina.
Když jsme s kampaní začínali, tak v úspěch Karla Schwarzenberga věřil málokdo. Volební preference se pohybovaly v rozpětí 4-7%. Velkým překvapením i pro příznivce Karla Schwarzenberga byl postup do 2.kola volby. Konečný výslede 45% hlasů nepovažujeme za neúspěch kampaně.
Judita Matyasova, 1. února 2013 • 14:06
Jakym zpusobem jste oslovovali volice ve veku 50+? (pres internet, pres nejake promo akce...?) jake bylo hlavni tema, ktere o Schwarz. prezentovali teto cilove skupine?
Rozesílali jsme 2x osobní dopis od Karla Schwareznberga do všech poštovních schránek. Inzerovali jsme v různých periodikách. Karel Schwarzenberg osobně navštěvoval různé komunity, např. domovy důchodců, hospody po celé ČR. Setkáních Karla Schwarzenberg s potenciálními voliči bylo více než 90. Do domovů důchodců jsme distribuovali i speciální volební noviny. Aktivních skupin, které se přihlásily na jeho podporu, bylo více než 1000. Témata, která, předpokládáme, byla vnímaná staršími lidmi: sociální spravedlnost, úcta ke staří, jmenování nezpochybnitelných osobností do funkcí soudců, boj s korupcí. Z lidského úhlu pohledu pak jsme představili i Karla Schwarzenberga jako zkušeného hospodáře a člověka, který se vyzná jak ve městě, tak na venkově a rozumí obyčejným starostem.
David Baroš, 1. února 2013 • 14:00
Vážený pane Gaydečko, chci Vám nejprve poděkovat za nejvíce lidskou prezidentskou kampaň. Můj dotaz zní, zda bylo Vaše snažení v této kampani čistě profesních událostí ve Vašem životě, tedy jen další z mnoha prací, nebo se tato kampaň stane jakýmsi odrazovým můstkem k dalším prospěšným občanským impulsům pro změny v této společnosti? Děkuji a přeji kariérní i osobní úspěchy. David Baroš.
Vážený pane Baroši, v minulosti jsem se s kolegy zabýval vždy projekty, které měly i další smysl, než v první programové rovině. Mimojiné, jsem spoluzakládal o.p.s. Oponu, nebo jsem pomohl s koncertem české kapely na hlavní scéně ukrajinské oranžové revoluce. Taky jsme vypravili autobus českých rockových kapel do zakázaných klubů v Bělorusku. Co se samotného volebního týmu a aktuální složení týká, tak jsme v prohlášení uvedli, že role končí současně s dokončením prezidentské kampaně. Jednotlivě určitě zůstaneme aktivní na poli občanských impulsů, které mohou vést ke zlepšení společenského i politického prostředí v naší zemi. Díky za přání. Buďte taky aktivní!
Evelina , 1. února 2013 • 13:55
Ahoj Davide, jsou jeste k dispozici placky?
Evelíno, jsou k dispozici v kontaktní kanceláři na adrese Štefánikova 28 v Praze.
Radek Svítil, 1. února 2013 • 13:54
Měl jste něco společného s rozesíláním spamů z domény vetchyprokarla.cz? Pokud ano, doufám, že mi váš "volební tým" odpoví na dotaz, odkud přišel na můj mail...
Dobrý den, ano, měl jsem s tím něco společného. Ondřej Vetchý pouze účinkoval ve videu, které jeho autoři zavěsili na youtube.com. My jsme pak ve spolupráci se serverem libimseti.cz rozeslali odkaz na toto video. Odesílatel, provozovatel serveru libimseti.cz vás má pravděpodobně ve své databázi. Omlouváme se, pokud vám e-mail znepříjemnil život. Nebylo to cílem!
Štěpán Dlouhý, 1. února 2013 • 13:52
Dobrý den, mám tři dotazy, snad věcné...:) Jakou jste měli strategii pro druhé kolo, jaká témata jste chtěli nastolit a jakým způsobem? Měli jste pro diskuze připraveny Q&As s připravenou strategií reakce na nepříjemná témata? Probíhaly vůbec nějaké media tréninky?
To je otázka na hlavního manažera kampaně Marka Vocela. Nicméně, ten tu hned odpovídá. Témata pro druhé kolo volby souvisela zejména s prezidentskými kompetencemi a reálnou rolí prezidenta v naší zemi. Q&A připraveny byly a přípravám na debaty jsme věnovali mnoho hodin. Debaty patřily k tomu nejdůležitějšímu, co se v druhém kole dělo. Přípravy probíhaly včetně mediálních tréninků. Jedním z hlavních témat bylo pomyslné pokračování opoziční smlouvy, ke kterému nám navíc nahrála spolupráce Zemanovy a Klausovy rodiny. Nicméně se ukázalo, že toto téma není pro naši společnost důležitější než Benešovy dekrety, které všichni tři aktéři M.Zeman, V.Klaus i K.Schwarzenberg ozančili každý sice jindy, ale ve shodě za vyhaslé.
Chorche, 1. února 2013 • 13:47
Kdyby nekandidoval KS, koho z původních kandidátů by jste podpořil, případně by jste pro něj byl ochoten připravovat kampaň?
Toť otázka. Spíše bych ji otočil směrem do budoucna. Doufám, že za 5 let se toho mnoho přihodí a kandidovat bude někdo, kdo bude reprezentovat nejen minulost, ale hlavně taky naši budoucnost.
Wondreys, 1. února 2013 • 13:44
Díky pane...a kdy půjdeme na pivo? :)
:) Co nejdříve, až bude hotovo. Pro nás to ještě neskončilo. Skončí to vystěhováním provizorní volební kanceláře.
abl, 1. února 2013 • 13:43
Jaký byl váš plat?
Honoráře týmu odpovídaly zhruba polovičním honorářům, pokud by jeho členové pracovali na stejných pozicích při propagaci komerčního produktu.
aki, 1. února 2013 • 13:41
Dobrý den, chtěla bych předem uvést,že já osobně si vážím toho, co váš tým dokázal, jaké uvědomění probudil v lidech. Imho ten morální princip, úcta a slušnost, které zbyly jsou neskutečně důležité a zaplaťpámbu, že alespoň polovině národa tenhle mravní ideál snad zůstane v srdci. Ale v jednom článku zde v Reflexu jsem se dočetla zhruba toto: "Fakt, že se po výsledku voleb on i lidé kolem něj zaklínají tím, že v kampani "byli slušní a nelhali", jen dokazuje, že naprosto nepochopili situaci, ve které se nalézají. Protože to, co jsme poslední měsíce absolvovali, nebyly závody ve slušném chování, nýbrž předvolební kampaň se vším, co k ní patří......... ...pohled na mapu volebních výsledků vám ukáže krutou pravdu o tom, jak. Karel Schwarzenberg neprohrál proto, že byl slušnější. Prohrál proto, že kolem sebe měl lidi, kteří nevěděli, jak vyhrát....." Ráda bych se Vás zeptala, jak celou věc vidíte Vy sám, třeba teď s odstupem času. Děkuji.
Dobrý den, já bych se spíše pozastavoval nad tím, že strana vítězného Miloše Zemana tvrdí stejně jako my, že vedla slušnou kampaň bez podpásových útoků. Zároveň je důležité podívat se na rozložení sil v průběhu kampaně, možná sociodemografickou mapu republiky, nebo poměr pravicově a levicově uvažujících občanů a dlouhodobou náladu ve společnosti. Slušnost v kampani byla strategií od samého začátku. Pokud bychom tento styl kampaně změnili, je téměř jisté, že bychom o značnou část ve společnosti přišli. Představte si inzerát: "Miloš Zeman připravuje půdu pro opakování roku 68 a pozve znovu spřátelená ruská vojska na obranu naší demokracie".
Terezie Jelínková, 1. února 2013 • 13:36
Zdravím. Mám ráda váš festival a už jsem byla i na několika koncertech z celoroční série. Budete v koncertní sérii pokračovat? A co bude letošní událostí roku?
No, volbu prezidenta jentak nějaký koncert neupozadí. Nicméně, jako pořadatele koncertů nás baví u každého koncertu, když má alespoň trochu šanci stát se událostí roku. Ten nejbližší se jmenuje O'Children. Jedná se o kytarovou čtveřici z britských ostrovů, které se vrací do Prahy 11.2. do Paláce Akropolis. Stavte se :)
Daniela Newland, 1. února 2013 • 13:34
Dobrý den, prosím o odpovědi na pár otázek: Co si odnášíte z porážky svého prezidentského kandidáta. Chtěl byste vrátit čas a něco udělat jinak? Jak tuto zkušenost využijete do budoucna? Chtěl byste spolupracovat v budoucnu s Milošem Zemanem? Děkuju za zodpovězení dotazů.
Zcela upřímně bychom žádný čas vracet nechtěli. Z porážky si odnášíme spoustu zkušeností. Diskutujeme tady s Martinem Voňkou, Markem Vocelem i Martinem Kotasem, kteří tvořili vedení týmu, od vyhlášení výsledků o tom, co se mohlo udělat jinak, ale není s tak krátkým odstupem možné vyhodnotit, jestli by ty jiné kroky přinesly výrazný efekt a, zda-li bychom se jako tým i jinak v různých situací mohli rozhodnout. Nicméně, je třeba se s jistým poučením dívat do budoucna. S Milošem Zemanem spolupráci neplánujeme.
Karel, 1. února 2013 • 13:28
Jak může paní v televizi z vašeho štábu říkat že Zeman používal podpásové rány a že vy jste s něčím takovým nepočítali - to jste tak naivní nebo co? Nemohli jste knížete připravit líp?
Tak my jsme počítali se spoustou věcí. Karel Schwarzenberg byl připraven na celou řadu možných útoků z protistrany. Nicméně jsme skutečně nepočítali s tím, že dojde k porušení volebního zákona a tiskového zákona. Myslím tím například slavný inzerát z Blesku.
Pavel Koutský, 1. února 2013 • 13:25
Kampaň byla ze začátku super, ale pak převládlo nadšení nad reálným pohledem. Nechyběl vám - teď, se zpětným pohledem - trochu pohled zvenčí? Nebyli jste tak trochu zahledění do sebe?
Stát se to mohlo, ale měli jsme poměrně rozsáhlou síť konzultantů a lidí, kteří dávali týmu zpětnou vazbu. Zároveň jsme se i v druhém kole kampaně drželi principů, které jsme si nastavili společně s Karlem Schwarzenbergem.
Honza, 1. února 2013 • 13:22
Kouříte trávu?
Výjimečně.
Tomáš, 1. února 2013 • 13:21
Jak vlastně vznikla myšlenka udělat z Karla punkáče?
Odpověď je o otázku výše. S nápadem přišli David Černý s Martinem Kotasem a Karlovi S. se moc líbil.
Martin Colatch, 1. února 2013 • 13:20
Můžete mi, prosím, lépe objasnit souvislost mezi právomocně odsouzeným vrahem Sidem Viciousem, který byl v době vraždy své milenky natolik pod vlivem heroinu, že sám nevěděl jestli jí probodl nebo ne a nakonec na předávkování heroinem i zemřel a panem Schwarzenbergem? na spojitost usuzuji z "okopírování" grafiky kapely sex pistols a zejména sloganu preSIDent. vykazuje pan schwarzenberg nějaké podobné povahové rysy jako zmíněný punker? nebo šlo o okopírování čistě účelové a kalkulující s oslovením mladé generace, která si na punk spíše jen tak hraje a moc o něm neví? Děkuji Martin.
S motivem punkovým přišli umělec David Černý a kolega z týmu Martin Kotas. Šlo o využití modního prvku daleko více, než o přihlášení se k myšlenkám punkového hnutí. Ano, Karel Schwarzenberg je konzervativní politik. Punk je dneska součástí retrostylu. Zároveň Karel Schwarzenberg od jakživa podporoval a zajímal se o různé umělecké aktivity, některé mnohem kontroverznější než samotný punk.
Martin, 1. února 2013 • 13:17
Dobrý den, nemyslíte si teď po prohraném boji o hrad, že se Karlova noc a koncerty na podporu Karla měly více zaměřit i na ostatní části republiky a ne "jen" na Prahu, kde bylo jeho vítězství skoro jisté?
Dobrý den, koncert Karel na Hrad proběhl v dost podstatném okamžiku, před prvním kole volby a jistě dodal sebedůvěru voličům Karla Schwarzenberga, kteří pokud zaregistrovali 10.000 účasníků akce na Nám. Jiřího z Poděbrad, nemuseli pochybovat o tom, že riskují promarnění svého hlasu. V Praze bylo na koncert nejlépe vidět. Ale obě klubové noci probíhaly na území celé ČR. Ta druhá přinesla přes 100 koncertů v 60 klubech ve 40 městech po celé ČR. Předpoklad byl, že hudba na tolika místech měla oslovit i nerozhodnuté voliče. Klademe si naopak otázku, jestli toto se povedlo.
pepa z kolbenky, 1. února 2013 • 13:14
HAHAHA.... TAK TADY TO MÁTE VY SVINĚ, BUDETE JEŠTĚ LITOVAT ŽE STE SE S TÍM CIZÁKEM ZAPLETLI... TÁHNĚTE
Pepo z kolbenky, nechcete se raději na něco zeptat?
Jiří Janečka, 1. února 2013 • 13:13
Často se objevoval názor, že "mladí rozhodnou". Proto jste zaměřili kampaň hlavně na Facebook a na mladé voliče? Není to škoda, neprohrálo vám to nakonec volbu?
To je dotaz na Marka Vocela a Martina Voňku, kteří sedí teď vedle mne, a určovali hlavní strategii. Kampaň na sociálních sítích byla jedním z pilířů celé strategie. Kontaktní kampaň v regionech (stovky dobrovolníků), desítky osobních setkání "Živě" Karla Schwarzenberga s voliči (90 mítinků), akce jako "Hospody volí Karla" (700 hospod po celé ČR), dopisy do všech domácností, statisícové náklady volebních novin, inzerce, outdoorová reklama a mnoho dalších aktivit jistě sehrálo stejně podstatnou roli jako sociální sítě. Volební účast lidí 18-29 let byla oproti účasti lidí starších nižší, přesto Karel Schwarzenberg získal 2,24 milionů hlasů.
jana, 1. února 2013 • 13:09
Dobrý den, Máte již v zorném poli další zakázku,jak oslovit potencionální voliče? Uvažujete o využití potenciálu posluchačů popu,mainstreamu,když nenáctiletí punkáči nestačili počtem,ani intelektem se samostatně trefit do volebních místností? Promiňte mi tu ironii,ale mně jiná otázka nenapadá.Považuji to,co vzniklo za ukázku pokleslosti a další dokonal vliv tvz.nezávislých médií. Děkuji za odpověď a přeji kreativitu a pěkný den,zdravím J.
Jano, vy jste se zeptala a pak jste si zas i odpověděla. Osobně nic pokleslého na tom přiblížit prezidentského kandidáta lidem ze všech možných úhlu pohledu neshledávám.
Zdeněk Strnad, 1. února 2013 • 13:08
Jak moc vám kníže "kecal" do kampaně? Stalo se, že některé z vašich nápadů odmítl?
Karel Schwarzenberg není marketingový produkt a nikdy by nedovolil, aby se jím stal. Většinu materiálů si osobně schvaloval. Všechna jeho osobní vyjádření jsou původně od něj, ať už na jeho internetových stránkách nebo na sociálních sítích. Stalo se také, že některé naše nápady odmítl. Například odmítl účinkovat v televizním spotu dle scénáře, neboť dle jeho slov "není dobrý herec".
Dana , 1. února 2013 • 13:07
Dobrý den, jak se teď po volbách cítíte?
Jsme unaveni. Mrzí nás, že to nedopadlo dobře. Zároveń nám optimismu dodává to, jakým způsobem vyjadřuje spoustu lidí ochotu se dál angažovat ve věcech veřejných. Naše země to potřebuje.
Rosťa, 1. února 2013 • 13:04
Bude Karel hlavní hvězdou United Islands? :-)
Zpěv Karla Schwarzenberga nepatří k jeho nejsilnějším stránkám, tak jsme ho do programu zatím nezařadili. Budeme ale samozřejmě rádi, pokud se na festivalu zastaví jako host.
Leda, 1. února 2013 • 13:03
Pane Gajdečko, odkud pocházíte?
Z Prahy, z pomezí Vyšehradu a Podolí.Klíčová slova: rxrx, marketalukaskovaDiskuse ke článku