nahoru

Trable v Řecku. Čeští vývojáři podezřelí ze špionáže odpovídali v on-line chatu Reflexu

Petr Vnouček29. ledna 2013 • 00:01
Čeští vývojáři
Čeští vývojáři
• foto: 
Profimedia.cz

Videoherní vývojáři Ivan Buchta a Martin Pezlar, kteří čtyři měsíce čekali v řeckém vězení na soud, se v polovině ledna vrátili do Česka. Přes podezření ze špionáže byli po čtyřech měsících ve vězení propuštěni na kauci. A v úterý odpoledne odpovídali na otázky čtenářů v on-line chatu na Reflex.cz.

 

Vývojáři ze společnosti Bohemia Interactive vyrazili v září na dovolenou na řecký ostrov Limnos; tedy na stejné místo, kde se odehrává chystaná válečná hra Arma III, na níž pracovali.

 

Do středomořské idylky měla ale jejich dovolená daleko - během pobytu byli totiž zadrženi pro pozdeření ze špionáže kvůli údajnému fotografování armádních objektů. A ve vazební věznici následně strávili dlouhé čtyři měsíce. I když mají pořád soudní proces před sebou, na verdikt mohou díky zaplacené kauci počkat v české kotlině.

 

Přečtěte si odpovědi Ivana Buchty a Martina Pezlara:

 

Online rozhovor s Ivanem Buchtou a Martinem Pezlarem

Norek, 29. ledna 2013 • 15:14
Vsadte se, ze kdyz tam pojedu jako soukroma osoba a budu fotit to co vy tak po me nestekne ani pes.
Martin a Ivan: Nevsadíme. :) Děkujeme všem za otázky a přejeme pěkný den.
Karel J., 29. ledna 2013 • 15:14
Dobrý den, zažili jste situaci, kdy se vás nějaký spoluvězeň snažil donutit k roli "mamky" a vy jste museli dát najevo, že budete "taťka"?
Ivan: Nemáme žádné takovéhle zkušenosti, s podobným typem agrese jsme se tam naštěstí nesetkali.
Tomáš, 29. ledna 2013 • 15:14
Dobrý den pánové, jsem moc rád, že už jste doma. Chtěl bych se vás zeptat, jakou roli ve vaší kauze hráli neonacisté ze Zlatého Úsvitu. Prý dělali všechno možné i nemožné, aby jste v Řecku zůstali ještě hodně dlouho. Děkuji.
Ivan: Dozvěděli jsme se, že toto hnutí protestovalo proti našemu propuštění na kauci, ale nemáme žádné podrobnější informace.
Tomáš, 29. ledna 2013 • 15:14
Zdravím, jen se chci zeptat co říkáte na to, že vedení Bohemia Interactice popřeli, že jste fotili základnu pro svou práci u zmíněné firmy i přesto, že na stránkách slibují u her autentické prostředí dle geografických dat. Z toho se dá předpokládat, že je nutné znát i vizuální podobu již zmíněných lokací.
Martin: Na Limnos jsme jeli na dovolenou a nepracovali jsme tam. Herni Limnos byl pred nasim odjezdem po graficke strance dokonceny. Ivan: Autentickým prostředím se rozumí hlavně zachycení atmosféry a podoby krajiny, přičemž vycházíme z veřejně dostupných geoinformatických dat (např. jsme pro hru zakoupili satelitní snímky).
jeanclode, 29. ledna 2013 • 15:14
Bylo to inspirující do nových videoher?
Ivan: Určitě nechystáme žádnou hru z vězeňského prostředí. :) Mě asi inspiruje všechno, takže nějaké ovlivnění další práce nemůžu vyloučit. Martin: Ve vezeni inspiraci nehledejte, tu najdete na svobode.
Pavlína, 29. ledna 2013 • 15:14
Mohli byste něco doporučit Čechům, kteří se chystají na ostrov Limnos? (co dělat, co nedělat) Děkuji.
Martin: Z naseho pohledu se tezko neco doporucuje, ale opatrnost je pri foceni nebo nataceni v Recku urcite na miste.
Petri J. Knuutinen, 29. ledna 2013 • 15:14
This is a question especially to Ivan Buchta. If you would visit Finland some day, which of the following drinks would you prefer?: 1. Kilju 2. Finnish lager 3. Marskin ryyppy
Ivan: If the day will come, all answers are correct. :) My best regards to Finland!
Tomáš Haratek, 29. ledna 2013 • 15:14
Jak jste na tom s Černarusí do Dayz?
Ivan: Pokud vím, DayZ tým je na tom dobře, ale víc se dozvím, až se vrátím do práce.
Jana Malá, 29. ledna 2013 • 15:14
Jsem ráda, že jste zpátky v Praze, a celou vaší anabází jsem s napětím sledovala. Ale jedna věc mi vrtá hlavou. Co přesně jste se snažili zachytit na snímcích, které se potom řecká prokuratura pokusila použít proti vám?
Martin: Dekujeme, take jsme moc radi. :) Fotili jsme krajinu, nesnazili jsme se zachytit zadne vojenske objekty, ale na nekterych fotkach se zrejme objevilo neco problematickeho. Jedna se asi o tech sedm fotografii, ktere udajne obsahuje spis.
pehasko, 29. ledna 2013 • 15:14
Já vás vidím, jako dva hlupáky, kteří překračují zákony v cizí zemi a pak ze sebe dělají neviňátka. V Řecku vás zabásli zcela právem a neměli vás propouštět. Nechápu, proč vás tady tak oslavují !! Myslíte si něco jiného?
Ivan: Tahle otázka zřejmě vychází z neúplných informací. Byli jsme obviněni ze špionáže, což podle řeckých zákonů znamená, že jsme chtěli úmyslně dokumentovat vojenská tajemství a předat někomu dalšímu, kdo by je využil k ohrožení řecké bezpečnosti. Nic takového jsme rozhodně nespáchali a o našem obvinění si myslíme něco jiného.
Matt, 29. ledna 2013 • 15:14
Sem rad, ze ste to ve zdravi prezili a ze jste doma! Drzim vam obema palce, at to vse vysumi jako vsechny opravdove politicke kauzy ;) Jenom jedna otazka, jdy vyjde ARMA 3??? ;))
Martin: Dekujeme, taky jsme radi. Jak ted vypada Arma 3 budu vedet, az se vratim do prace a dozenu ty chybejici ctyri mesice.
Dan, 29. ledna 2013 • 15:13
Co když vás opravdu soud odsoudí,pojedete si to odsedět?
Ivan: Rozhodnutí soudu samozřejmě budeme respektovat, ale věříme, že obvinění bude posouzeno v náš prospěch a soud nás očistí.
Pája, 29. ledna 2013 • 15:13
O vaší kauze se sice všude psalo, ale nikdo přesně nepopsal, co přesně bylo na fotografiích, které vedly k vašemu zatčení. Co jste tedy fotili?
Martin: Fotili jsme ostrov jako turiste, zajímaly nas jednotlivosti (plaze, skaly, stromy, architektura, pamatky, vykopavky atd.), ale taky krajina jako celek - na nase pomery je Limnos v tomhle smeru dost exoticky. Podle naseho pravnika spis obsahuje sedm fotek, ktere dle Reku obsahuji problematicka mista, ale urcite jsme je nefotili umyslne a detailne.
Purger, 29. ledna 2013 • 15:13
Čest, předně chci vyjádřit, jak moc jsem rád, že jste zpátky. Tady se mezitím na webu (u jisté skupiny lidí) odehrávalo petiční šílenství a vůbec jakákoliv snaha o pomoc. Víte že pár recenzentů (kupříkladu Angry Joe) uvedlo váš případ jako největší herní kontroverzi roku 2012? (Ano, kontroverznější než Diablo III :) Chtěl jsem se zeptat, zda-li je pravda, že inkriminovaného materiálu bylo pouze několik snímků videozáznamu (slyšel jsem, že míň než vteřina) - i když teď vidím, že šlo o fotky. A další dotaz, došlo někdy k jakékoliv formě násilí? Díky za odpověď, good to have you back, boys.
Ivan: Díky za podporu. Žádné násilí jsme nezažili, ať už šlo o naše zadržení, transporty nebo vězení.
Petr, 29. ledna 2013 • 14:58
Jak hodnotíte rychlost reakce a pomoc ze strany našeho zastoupení v Řecku?
Ivan: Se zastupitelstvím jsme byli v kontaktu už po zadržení, paní konzulka byla přítomná při našem výslechu v Mitilini. S ambasádou jsme několikrát telefonovali z vězení, kde nás paní konzulka také jednou navštívila. Po našem propuštění nás zástupkyně konzulátu čekaly na letišti a na ambasádě nám vyřídily náhradní cestovní doklady.
Vojta, 29. ledna 2013 • 14:47
Zdravím. Abych se přiznal, Vaši kauzu jsem podrobně nesledoval. Zajímalo by mě ale, jak moc jste věřili ve své propuštění, když se případ "táhl" už takovou dobu a měli jste za sebou neúspěšná odvolání.
Martin: Po prvnim odvolani to byla velka skepse a to, ze druhe odvolani vyslo, bylo pro nas velke prekvapeni. Presto jsme ve skrytu duse verili, ze se to cele vysvetli a snazili jsme se byt trpelivi.
Jan Beneš, 29. ledna 2013 • 14:43
Ahoj, jak se k vám chovali spoluvězni?
Ivan: Naštěstí většinou neutrálně. Spousta lidí tam komunikovala jen v uzavřených skupinkách, pár lidí se k nám chovalo celkem normálně a zažili jsme také pár srdečných kamarádů, kteří nás chtěli o něco "pumpnout". Nezažili jsme žádné incidenty.
Shaleman, 29. ledna 2013 • 14:41
Zdravím. Co máte společného s Mafií?
Martin: My nic. Hru Mafie vyvinulo uplne jine studio (Illusion Softworks). :)
Josef Navrátil, 29. ledna 2013 • 14:37
Hezký den, pánové. Myslíte si, že to byla opravdu pomsta ze strany řeckého starosty, který měl už dříve konflikt s vaší firmou?
Martin: Tohle je spekulace, ke ktere toho nemuzeme moc rict.
Crew, 29. ledna 2013 • 14:36
Kolik jste pořídili fotografií a opravdu Vás sledovali už od příletu?
Ivan: Fotili jsme oba a za pět dnů jsme na Limnosu pořídili desítky, možná stovky fotek, ale těžko se to odhaduje. Rád bych zdůraznil, že z tohoto množství bylo sedm označeno za problematických. Že nás někdo sledoval, jsme se dozvěděli až od řeckých orgánů, my sami jsme žádné sledování nezaznamenali.
Iveta, 29. ledna 2013 • 14:27
Ma tam Ceska republika jeste zvuk?Mam na mysli, ze jsme prijimali recke obcany, kdyz tam byla obcanska valka.Chovali se k vam tedy dobre?
Ivan: Česká Republika má v Řecku dobré jméno, jednak díky zmíněné historické události, jednak díky turistům. Spousta Řeků nám říkala, že navštívili Prahu nebo Český Krumlov a moc se jim u nás líbilo. Odezva na informaci, že jsme Češi, byla vždycky pozitivní.
fanda, 29. ledna 2013 • 14:25
Zdravím vás. Když už jste v Česku, co teď vlastně máte v plánu? Nebojíte se, že si stejně budete muset pár let odsedět?
Martin: Vratit se ke svemu normalnimu zivotu a uzivat si ho pokud mozno vic nez predtim. Doufame, ze pravda vyjde najevo a soud prokaze, ze nejsme spioni.
Radek Vanata, 29. ledna 2013 • 14:24
Dobrý den, je pravda, že pracujete pro tajné bezpečnostní složky?
Ivan: Tohle opravdu není pravda.
Daniela Newland, 29. ledna 2013 • 14:23
Co bylo ve vězení nejhorší, co nejlepší? Byli jste v cele společně? Jaké tam byly pocity? Děkuju, přeju ať všechno dobře dopadne. Daniela
Martin: Nejlepsi bylo propusteni. Tech horsich veci bylo dost, hlavne zamitnuti prvniho odvolani. Celou dobu jsme byli nastesti spolecne. Ivan: Pocity byly různé, ale převažovala nuda, frustrace a taky jsme hodně mysleli na domov.
Jirka, 29. ledna 2013 • 14:18
Muzete popsat jak vypada recke vezeni?
Martin: Malo barev, malo mista, spousta lidi. :) Ve hre bychom urcite zvladli vezenskou realitu predstavit mnohem zajimaveji.
Kamil, 29. ledna 2013 • 14:07
Co jste jedli v Recku ve vezeni?Samej gyros?
Martin: Ve vezeni byla strava pestra, zejmena lusteniny. Jidla se opakovala v tydennim cyklu, napr. ve stredu ryby, v patek cocka apod.
Jirka, 29. ledna 2013 • 14:04
Proč jste si vybrali zrovna tuhle destinaci? Jestli jste předtím na Limnosu pracovali na hře, člověk by předpokládal, že si pojedete odpočinout jinam.
Ivan: Po dvou letech práce nás zajímalo, jak vypadá skutečný Limnos. Vzhledem k tomu, že má turistům co nabídnout, doufali jsme, že tam strávíme zajímavou dovolenou.
Karbanatek, 29. ledna 2013 • 14:03
Pracovali jste na vojenské verzi ARMY, jíž by turecká armáda mohla využít k výcviku na "řecké půdě", což se oprávněně řekům nelíbilo ?
Dobrý den, zdravíme všechny účastníky chatu. Před odletem na dovolenou jsme pracovali na počítačové hře Arma 3, která je pro vojenský výcvik nepoužitelná. Limnosem jsme se ve hře inspirovali, ale hra se odehrává v roce 2035 a herní prostředí obsahuje mnoho fiktivních prvků.
Klíčová slova: rxrx, petrvnoucekDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější