nahoru

Cenu Czech Press Photo získala fotografka Reflexu Thao i fotoreportér Stanislav Krupař

pev15. října 2012 • 11:49
Cenu Czech Press Photo získala fotografka Reflexu Thao i fotoreportér Stanislav Krupař
foto: NGUYEN PHUONG THAO

Porota české soutěže novinářské fotografie Czech Press Photo dnes oznámila výsledky osmnáctého ročníku. Fotografií roku se stal snímek Rozloučení s Václavem Havlem od fotografa Respektu Milana Jaroše. Portrétní fotografka Reflexu Nguyen Phuong Thao se může radovat hned ze dvou ocenění a fotoreportér Reflexu Stanislav Krupař, autor loňské fotografie roku, pak z druhého místa v kategorii Každodenní život za svou "sibiřskou" sérii.

 

Stanislav Krupař loni vyhrál hlavní cenu Czech Press Photo se svou reportážní sérií z nepokojů v severočeském Varnsdorfu. Letos se může těšit z 2. místa v kategorii Každodenní život, které získala jeho fotosérie Děti Sibiře. První místo tentokrát připadlo volnému fotografovi Martinu Wágnerovi, za ruský fotocyklus Kde začíná Evropa.

 

Thao získala 2. cenu v kategorii Portrét za fotografie anorektiků. Porota jí navíc udělila čestné uznání za snímky členek ruské punkové skupiny Pussy Riot v kategorii Lidé, o kterých se mluví. První cenu v kategorii portrétních fotografií vyhrál volný fotograf Jakub Jurdič za sérii Vlasy, v kategorii Lidé, o kterých se mluví, pak fotograf Reuters David W. Černý za snímek Dagmar Havlové z pohřbu Václava Havla.

 

Černý má zároveň první místo v kategorii Aktualita za svou pražskou "prohibiční" fotografii. Téma loučení s Václavem Havlem se kromě fotografie roku zopakovalo i v nejlépe hodnocené fotosérii soutěžní kategorie Reportáž, jíž vytvořil Filip Singer z agentury EPA.

 

Czech Press Photo 2012 se, podobně jako loni, zúčastnilo 297 českých a slovenských fotografů, kteří přihlásili do soutěže celkem 3719 fotografií, z nichž mezinárodní porota vítězné snímky osmi hlavních soutěžních kategorií.

 

Fotografie se objeví na výstavě Czech Press Photo 2011, která se koná od 16. listopadu 2012 až do 31. ledna 2013 v Křížové chodbě, Rytířském sále a románsko-gotických prostorách Staroměstské radnice v Praze. K slavnostnímu předání cen dojde 15. listopadu.

 

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku