Putin na pikniku i se štěňaty: Ruský umělec chce pomocí obrazů "dobrého státníka" stmelit národ | Reflex.cz
nahoru

Putin na pikniku i se štěňaty: Ruský umělec chce pomocí obrazů "dobrého státníka" stmelit národ

klf9. října 2012 • 11:00
Putin na pikniku i se štěňaty: Ruský umělec chce pomocí obrazů "dobrého státníka" stmelit národ
foto: Profimedia.cz

Alexei Sergienko vytvořil na počest víkendových šedesátých narozenin Vladimira Putina výstavu obrazů, které představují prezidenta v tom nejlepším světle. Jeho státnická pozice na nich hraje téměř bezvýznamnou roli, zobrazují totiž Putina jedoucího na koni, mazlícího se se psem, krmícího divou zvěř nebo sedícího s rodinou na pikniku.

 

Sergienko při zahájení výstavy popisuje moment, který ho inspiroval k tomu, aby kolekci obrazů vytvořil. Byla to chvíle, kdy Putin vyhrál prezidentské volby. Jeho dojetí a dění kolem na umělce zapůsobilo. 

 

O něco později šel Sergienko do sauny, kde zaslechl rozhovor dvou mužů. Jeden byl Putinovým příznivcem, druhý s ním nesouhlasil. "Cítil jsem se jako dítě, jehož rodiče se chtějí rozvést," popisuje.

 

Proto se rozhodl udělat něco, co by skupinu Putinových odpůrců s jeho příznivci propojilo. To si slibuje od své probíhající výstavy. Z té čiší lidskost, chrabrost (nebojácný prezident si na jednom z obrazů hladí tygra), srdnatost a další vlastností, které jsou pro ruského státníka zřejmě nezbytnou veřejnou maskou.

 

 

O jeho loajalitě k Putinovi svědčí i komentáře návštěvníků: "Kdybych nevěděla, že obrazy maloval Alexei Sergienko, myslela bych si, že je za to někdo placený z Kremlu," komentoval například sérii obrazů jedna z návštěvnic výstavy.

 

Aby Sergienko neztrácel čas, maloval až pět obrazů zároveň. Zatímco jeden schnul, pustil se do dalšího. Díky tomu strávil nad jednou kresbou zhruba jen hodinu a půl.

 

Sergienko poslal Putinovi pozvánku, ale zatím nedostal žádnou odpověď. Je otázka, jestli by se prezident na obrazech vůbec poznal - až moc je z nich totiž cítit estetika socialistického realismu. Na videu se podívejte, jak zahájení výstavy probíhalo:

 

 

Na co do kina? Steve Buscemi radí hororový hotel
TEREZA SPÁČILOVÁ 5. října 2012 • 22:26

Na co do kina? Steve Buscemi radí hororový hotel

Co by na to řekl Havel
PETR VOLF 5. října 2012 • 18:11

Co by na to řekl Havel

klf


Klíčová slova: rxrx, klarafischleinova


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější