nahoru

Zemřel nejvýznamnější český vědec Antonín Holý. V pátek dostal poslední vyznamenání

pev, klf 17. července 2012 • 11:10
Antonín Holý
Antonín Holý
• foto: 
Profimedia.cz

Svět přišel o objevitele léčivých látek, které se staly součástí zatím nejúčinnějších léků proti AIDS. Český chemik Antonín Holý zemřel dnes po dlouhé nemoci ve věku 75 let. Ještě v pátek přitom získal od primátora Prahy Bohuslava Svobody cenu za vědecký přínos a zásluhy o rozvoj mezinárodního věhlasu hlavního města.


O jeho skonu informoval Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd, kde Holý pracoval od roku 1960.


Ve světě získal zřejmě nejvýznamnější českých chemik věhlas výzkumem, který vedl k vzniku řady přípravků proti virům (antivirotik) - od viru pásového oparu, žloutenky typu B, zánětu oční sliznice a pásového oparu až po virus HIV, který způsobuje nemoc AIDS.


Holý se v minulosti podílel na vzniku antivirotika Viread, které zpomaluje průběh AIDS. Teprve před dvěma měsíci pak schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv použití nového léku Truvada vycházejícího z výsledků jeho výzkumu, který slouží jako prevence přenosu nákazy.

 

Přečtěte si dva archivní rozhovory Reflexu s Antonínem Holým: 

Významné milníky a pocty v profesním životě Antonína Holého:

1960 - Nastoupil do Ústavu organické chemie a biochemie s červeným diplomem za chemii z Matematicko-fyzikální fakulty UK.

1963 - Přešel do nové laboratoře chemie nukleových kyselin, kterou pak dvacet let vedl.

1976 - Začal spolupracovat s Erikem de Clercqem z univerzity v Lovani na nové skupině potenciálních antivirotik.

2001 - Získal Descartovy ceny Evropské unie.

2002 - Medaile prezidenta republiky Za zásluhy.

2012 - Odborná komise Úřadu pro potraviny a léky (FDA) rozhodla o schválení nového využití Truvady. Podle zástupců organizací bojujících proti AIDS by ale případné schválení bylo jedním z důležitých mezníků ve více než třicetiletém boji s chorobou.

Holý je autorem či spoluautorem více stovek publikací a šesti desítek patentů. Patenty na léky z jeho laboratoře dnes zajišťují významnou část rozpočtu Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

pev, klf


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrx, klarafischleinova


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.