Toulky po Srí Lance: Sloni ztracení a nalezení | Reflex.cz
nahoru

Toulky po Srí Lance: Sloni ztracení a nalezení

Pavel Dobrovský17. června 2012 • 10:00
Toulky po Srí Lance: Sloni ztracení a nalezení
foto: Pavel Dobrovský

Srí Lanka patří k zemím, které Češi navštěvují v podivuhodně vysokém množství. Důvodem jsou relativně levné letenky, dnes již bezpečná města a kultura, ve které se jako v té indické míchá současnost s tisíce let starou historií. A samozřejmě ceny – ostrov patří k těm levnějším.


Díl II.: Sloni ztracení a nalezení


Běžící indický slon, to je pět tun živé váhy s rychlostí čtyřicet kilometrů v hodině. Pro srovnání: pohotovostní hmotnost Škody Superb je tuna a půl. Naštvaný slon nebere ohledy na křoví nebo útlé stromy, válcuje směrem dopředu, dokud mu nedojde dech nebo hněv.


Takovým způsobem umírá na Srí Lance každý rok několik desítek lidí, a přesto mají Srílančané své slony rádi. Do stromů v džunglích instalují záchranné útěkové plošiny, a protože ani sloni to nemají lehké, starají se o nalezená slůňata ve speciálních sirotčincích. 


Může to být třeba trhavina zapomenutá po občanské válce anebo spadlé vysokoproudé dráty, které udělají z veselého slůněte nešťastného sirotka. V sirotčinci Pinnewala, kde většina z nich končí, se rozhodně nemají špatně – dvakrát denně koupání v řece a ve zbylém čase postávání na pasece a sypání hlíny jiným slonům na záda.


V sedmdesátihlavém stádu jsou i sedmdesátiletí veteráni, kteří se nemohou vrátit do přírody, anebo dospělí jedinci, kteří si tak nějak už zvykli na život v zajetí. Správa sirotčince proto zápasí s financemi – jeden slon vyjde přibližně na patnáct set korun denně a každý rok se jich pár nových narodí.
 

Nový strategický plán, jak zabránit finanční krizi v sirotčinci, je jednoduchý: po pěti letech budou narozená slůňata vypuštěna zpět do přírody. Správci věří, že jejich chovanci nepřejímají „civilizační návyky“, a tak se v divočině dokážou postarat sami o sebe.

Někteří puberťáci zkoušejí utéct před koncem pětiletky, a co je horší, jsou navíc hraví. Když si s vámi chce hrát metr a půl vysoké slůně na zašlapávanou, je nejlepší hodně rychle někam zmizet. Testováno na lidech.


Sirotčinec Pinnewala, o kterém píšeme, je tím nejznámějším. Vedle něj funguje Uda Walawe v národním parku a začíná se uvažovat o vybudování třetího v severní části ostrova. 

 
Nejen kvůli přetlaku slonů. Pro turisty je stádo tlustokožců, kteří si s nimi chtějí hrát, enormním lákadlem a do každého sloního sirotčince jich každý den napochodují stovky.


Na sirotčinci pak vydělávají drobní podnikatelé, kteří turistům prodávají suvenýry (třeba papír ze sloního trusu) anebo jídlo. Zkrátka, mít slony u vesnice znamená zaměstnat mnohem víc lidí než jen sloní stráž.
Toulky po Srí Lance: klid a hluk Kolomba
Pavel Dobrovský 4. června 2012 • 20:14

Toulky po Srí Lance: klid a hluk Kolomba

 

Pavel Dobrovský


Klíčová slova: rxrx, paveldobrovsky


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,020
29,340
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější