nahoru

Na pražské Letné vyrostlo velké šapitó a těší se na vaší návštěvu

Tereza Spáčilová 27. května 2012 • 15:09
ChapiteauX
ChapiteauX
• foto: 
Archív Cirku La Putyka

Na začátku to vypadalo, jako kdyby se nad Vltavou uvelebilo obří klíště - člověk viděl jen dvě dlouhé nohy s "hlavičkou" zakousnutou do letenského trávníku. Díky tomuhle "klíštěti" má teď ovšem Praha ChapiteauX. Stan, který bude následující dva měsíce patřit souboru Cirk La Putyka a jeho hostům.

Šapitó nebo také "archa Rosťova", jak s nadsázkou stavbě přezdívají členové Cirku La Putyka Rosti Nováka, přivezly z Rakouska dva velké tahače a trvalo dva dny, než se ho podařilo vztyčit. "Začalo se ve čtvrtek 24. května brzy ráno, kdy byla ještě část souboru včetně Rosti Nováka na premiéře Slapstick Sonaty v Helsinkách, a jako naschvál se zrovna tehdy objevil zádrhel. Jednomu z teleskopických transportérů se rozbilo zapalování, takže se všechno zdrželo. Naštěstí to byl první a poslední problém, který jsme museli řešit," vypráví Kristýna Milaberská z produkce souboru.

 

Největší dřinou prý bylo zatloukání obvodových kolíků. "Pět kluků se s tím lopotilo několik hodin, smekám," říká s tím, že na natahování střechy proto došlo až druhý den večer. Teď už má však pražský Špejchar novou siluetu: šplhá do více než desetimetrové výšky a je celá bílá. "Už se nemůžu dočkat, až si tam skočíme první salto," těší se Novák.

 

Video se připravuje ...
Na Letné vyrůstá stan pro představení Cirku La PutykaVIDEO Reflex.cz

 

Své brány otevře ChapiteauX veřejnosti 3. června kultovní La Putykou, už 1. června, ovšem pustí do svých prostor děti. Startuje se ve čtyři odpoledne a na programu má být cirkusová školka, loutkové divadlo a karneval. A na děti se myslí také v následujících dnech. Osmého června předvede Kašpárek v rohlíku fungl novou koncertní šou Ten Halywůd, 20. června přijede hradecké divadlo Drak a od 26. do 28. června chystá v ChapiteauX Táňa Vilhelmová speciální herecké dílny pro děti. Sám Cirk La Putyka se pak do dětské zábavy zapojí vlastním představením, macourkovskou fantazií A cirkus bude!?.

 

Novocirkusové disciplíny si nicméně v ChapiteauX může vyzkoušet kdokoli. Dílny pro dospělé budou probíhat prakticky denně, od 16. června navíc přibude i workshop kubánské salsy. Povede ho jeden z členů Cirku, Zbyněk Šporc, a zdaleka prý není určený jen párům. Dospělé fanoušky loutkového divadla pak může potěšit inscenace Slovince Matija Solce, který k výrobě loutek dokáže zužitkovat cokoli včetně tenisáků, a samozřejmě také řada koncertů.

 

"Neradi bychom, aby lidé ChapiteauX vnímali jako sóloakci Cirku, na to se kolem nás děje příliš mnoho zajímavých věcí. Snad ho tak vezmou na milost i ti, kterým už jinak lezeme krkem," směje se principál Rosťa Novák.

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: rxrx, terezaspacilovaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.