nahoru

To je šok! Polokomunista Chávez má vítěze ve Formuli 1. Mladého socialistu

Viliam Buchert 14. května 2012 • 10:00
To je šok! Polokomunista Chávez má vítěze ve Formuli 1. Mladého socialistu
foto: Profimedia.cz

Venezuelský prezident Hugo Chávez je velký levičák a proslul radikálními postoji. Ostatně mezi jeho přátele patří Fidel Castro či íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Jenže teď má i vítěze a přítele v jednom z nejburžoaznějších sportů – ve Formuli 1.

 

V neděli totiž zvítězil ve Velké ceně Španělska v Barceloně venezuelský závodník Pastor Maldonado. Ten se již léta netají tím, že je také „socialista“ a tvrdí, že Chávez, který tak rád pronásleduje své politické oponenty, je jeho „přítel“. Přítel také mohutně skvělému závodníkovi pomáhá. Jak jinak, ne ze svého.

 

Zajistil mu mohutný finanční příspěvek od venezuelské státní ropné společnosti PDVSA (Petróleos de Venezuela S.A.). Tato zkratka je na vozech Williams i na oblečení celého týmu a patří mezi hlavní sponzory této automobilové stáje.

 

Maldonado se díky tomuto sponzorství nejenže dostal až do Formule 1, ale dokázal teď i poprvé zvítězit. Přiznejme, je to skvělý triumf. Problémem, kterým se Maldonado odmítá zabývat, je ale to, že PDVSA byla netransparentně před lety znárodněna a Chavéz se „pomstil“ jejím manažerům, kteří v letech 2002 a 2003 vystoupili proti jeho autoritativním praktikám. Maldonado přesto Cháveze „miluje“.

 

 

Otázkou je, proč Hugo Chávez, který tak strašně rád vystupuje na obranu chudých a potřebných, rozdává jejich peníze ze státních firem na nesmírně drahý sport, jakým bezesporu Formule 1 je. Možná jen změnil názor. Před lety také říkal, že i golf je buržoazní sport, že je jen pro bohaté a že ho nebude ve svém zemi nikdy podporovat. Ovšem když loni v lednu vyhrál na prestižní americké golfové sérii PGA Venezuelan Jhonattan Vegas, tak Chávez i tehdy otočil. Najednou mu přišly i buržoazní sport a radovánky vhod.

 

Sport vytváří skvělou image pro jakoukoli zemi – to už věděl Hitler, bývalý Sovětský svaz nebo dnešní čínští komunisté. Ví to i Chávez. Navíc když rozdává státní peníze, které mu nepatří.

 Klíčová slova: rxrx, viliambuchertDiskuse ke článku