nahoru

ANKETA: Souhlasíte se zveřejňováním odposlechů?

Dušan Šrámek, Petr Holec 5. dubna 2012 • 06:00
Odposlechy
Odposlechy
• foto: 
Fefík


Petr Holec
ANO: Odposlechy otevírají oči

Odposlechy soukromých telefonních hovorů samozřejmě jsou svinstvo, o tom žádná. Představte si, že jste ženatý lidovecký politik a odposlechnou vás, jak si domů zvete chlapecký eskort! Jenže odposlechy mezi pražským exprimátorem Pavlem Bémem a jeho politickým dirigentem Romanem Janouškem se netýkají soukromí; jde převážně o politické záležitosti za naše peníze, tedy věci veřejné. Čímž pochopitelně nemyslím VV, firmu Víta Bárty.

 

A jen díky nim nyní víme, že věci veřejné na pražském magistrátu za Bémova absolutního kralování připomínaly spíš veřejný dům: pasák si pase svou holku a my to platíme. Podle prezidenta Václava Klause odposlechy ničí naši politiku; spíš bych řekl, že odposlechy ničí naše politiky, což mnohdy není od věci. O tom, jak obludně funguje nejen pražská politika, se dlouho do velké míry jen spekuluje; díky odposlechům nyní zase víme víc. Že je teď z Béma mnohem horší ptáček než „Kolibřík“, je jen jeho vina.

 

Ano, odposlechy se většinou zneužívají ke špinavým vlivovým politickým hrám, ne ušlechtilým zájmům. Například ty mezi Bémem a Janouškem možná vůbec nepořizovala BIS, nýbrž politická konkurence. A té samozřejmě nejde o veřejný zájem, ale pouze o zničení jejích protivníků a získání vlastního vlivu.

 

Přesto se jako občan cítím s odposlechy v plusu: zpravidla totiž zničí právě ty politiky, kteří si vyloží svou práci po svém. A po nich ty, již to po nich původně přišli čistit, načež si svou práci také vyloží po svém. A po nich zase ty … Jako novinář jsem pak přímo nadšen. Prosím, hoďte nám, nádenickým mediálním psům, do výběhu rychle další kost! Ta s „Mazánkem“ totiž začíná být ošklivě okousaná.

 

Do čisté politiky odposlechy jistě nepatří. Jenže nic jako čistá politika neexistuje. Naposled zkoušel něco na ten způsob Stanislav Gross, a moc to nevyšlo. Odposlechy jsou tak účinné i ničivé právě proto, že jsou svinstvo. Ostatně i proto se používají ve veřejném zájmu ve světě zločinu, k němuž naše politika mimochodem často nemá daleko. Občas dokonce bývají jediným způsobem, jak dostat gaunery za mříže.

 

Je to hamletovská otázka: světí i v politice špinavé prostředky případný špinavý účel, jehož vedlejším produktem je i veřejný zájem? Myslím, že ano. Například Bém už snad nebude nikdy a nikam kandidovat. Jen prosím nenapichujte mobil mně!

PETR HOLEC

 

 

 

Dušan Šrámek
NE: Je to mimo zákon

Přiznám se, že jako novinář bych měl také svrbění, kdyby se mi dostal do ruky výbušný odposlech, jenž by v sobě nesl třaskavinu schopnou rozmetat politickou scénu, a nevím, jak bych s takovým materiálem naložil. Před tím, než bych se rozhodl jej předhodit publiku, bych si však musel zodpovědět pár podstatných otázek.

 

Ta první zní – co vše je na oněch odposleších pravdivé? Advokát Tomáš Sokol na svém blogu jednou popisoval, jak písemné odposlechy pozměňovali policisté, aby „dávaly smysl“. Přišlo se na to až u soudu. S dobrou technikou lze věrohodně pozměnit i zvukové nahrávky, aniž by bylo možné na to běžnou technikou přijít.

 

Navíc – do jaké míry jsou jakékoli plky v odposleších skutečně relevantní? Každý člověk, který se živí informacemi a lobbingem, dobře ví, jak si lze honit triko, aby co nejvíce zvýšil svou tržní cenu, jak dokáže přehánět, zaměňovat dojmy s pojmy. Přesto je jakákoli pitomost, která se prožene éterem, brána bez jakýchkoli diskusí jako zjevené slovo boží, aniž by kdokoli znal kontury, v nichž byla pronesena. V pozměněném kontextu pak může i to nejtupější a nejnevinnější vyjádření působit jako neplánované harakiri. Řečeno s kardinálem Richelieuem – dejte mi dvě slova a já z nich upletu oprátku.

 

Snad nejdůležitější otázka zní, kdo a proč ony odposlechy médiím dává a co tím sleduje. Zvláště u posledních odposlechů bývalého pražského primátora Béma a jeho alter ego Janouška je potřeba se ptát, proč až nyní – po pěti letech? Potřebovala pouze MF Dnes zvýšit na pár dní náklad, a proto sáhla do nepřeberných Kmentových šanonů, nebo za zveřejněním stojí kdosi v pozadí, kdo sleduje jakýsi cíl, o němž veřejnost zatím ani zbla netuší?

 

A tuší cosi o pozadí odposlechů novinář, jenž je pod nějakou legendou zveřejňuje nebo je do akce rovněž zapojen? Povídačky o bezelstném veřejném zájmu jsou úsměvné a patří do mytických mediálních bajek. Z celého pojmu se stalo neuchopitelné fluidum, kterým se kryje obyčejné porušování zákonů. Krádeží počínaje, protože odposlechy nejsou majetkem média, ale příslušné tajné služby či policejní složky, a porušováním služebního tajemství konče.

 

Jediný skutečně legitimní veřejný zájem je dán legislativou plus soudními rozhodnutími. Zbytek je jenom úporná snaha nějak mediálně ospravedlnit zcela obyčejnou trestnou činnost.

DUŠAN ŠRÁMEK


Anketa
Souhlasíte se zveřejňováním odposlechů?
Ano
89.5%
6318
Ne
10.5%
740

Dušan Šrámek, Petr Holec


Klíčová slova: petrholec, rxrx, dusansramek, odposlechyDiskuse ke článku