
Fenoménu sdílení nemusíte fandit. Pokud mu ale propadnete nebo vás alespoň trochu osloví, přinese vám spoustu možností. Nepochybně znáte Facebook nebo Twitter, které kromě textu, případně videa, dokáží snadno sdílet i fotografie.
Existují ale desítky dalších, u nás zatím ne tak mohutně používaných sítí, jež se na fotografie vyloženě specializují. Asi nejznámější z nich jsou Flickr a Instagram (dvě ikony a zároveň lídři, kteří udávají směr ve způsobu sdílení fotografií).
Zatímco na Flickru najdete i fotografie z „běžných“ fotoaparátů, Instagram je naopak jasným „produktem“ doby fotografování tzv. chytrými telefony, v tomto případě iPhonem. Projekt Instagram, jehož autory jsou Kevin Systrom a Mike Krieger, se objevil na trhu teprve nedávno - 6. října 2010 – a v současné době ho používá přes 13 milionů uživatelů. Kromě toho, že inspiroval miliony lidí ke sdílení fotografií s ostatními, motivoval také řadu vývojářů, kteří se pokoušejí tento fenomén napodobit a konkurovat mu.
Mezi ty aplikace, které jsou primárně pro sdílení fotek a jdou trochu jinou cestou, aniž by se snažili napodobovat své konkurenty, patří rozhodně loňské novinky - síť Tadaa a Eyeem.
Obě pracují s moderním designem a ovládání je u nich stejně pohodlné a snadno dostupné. Mimochodem, doporučuji podívat se i na weby a propojení aplikací s internetovými profily, které jak Tadaa, tak Eyeem umožňují. Najdete je na www.tadaa.net a www.eyeem.com.
Za pozornost stojí rozhodně i některé další projekty, například PIICTU, který jde tak trochu „proti proudu“ a na němž se podílel i český tandem vývojářů Robin Raszka a Petr Reichl.
Mezi další aplikace, které primárně plní funkci sdílení fotografií, ale přitom mají i další přesah, bych určitě zařadil i aplikaci IPA, jež je součástí projektu iPhone Artu. Vřele doporučuji, pokud vás zláká něco více, než jen rychlé a bezmyšlenkovité sdílení. IPA totiž funguje jako platforma rozvíjející se komunitu iPhone fotografů, kteří se snaží věnovat spíše iPhone artu, než jen „normální“ fotografii…
Za pozornost určitě stojí i dvě letošní žhavé novinky – sociální síť Pinterest a aplikace ShotStrip. Zatímco ta první je typickou sociální sítí se vším všudy (ovšem se zásadním rozdílem, že hlavní důraz je tu kladen na sdílení obrázků a vizuálních prvků – narozdíl třeba od klasického Facebooku), ShotStrip pracuje s formátem, kdy se svými přáteli nemusíte sdílet aktuálně vždy pouze jednu konkrétní fotografii, ale rovnou celu sérii. Tu navíc můžete postupně doplňovat a vytvářet tak galerie vždy na jedno konkrétní téma.
A takhle bychom mohli pokračovat v dalších tipech. Nemá ale význam podrobně popisovat, co která z aplikací umí, a která z nich se používá lépe či hůře. Já sám se je snažím střídat a aktuálně použiji vždy tu, která se mi lépe hodí pro konkrétní žánr fotografie.