nahoru

Havlová zve veřejnost na smuteční průvod. Jak proběhne rozloučení?

pev20. prosince 2011 • 11:58
Češi se loučí s Havlem U Pražské křižovatky
Češi se loučí s Havlem U Pražské křižovatky
• foto: 
Stanislav Krupař

Dny státního smutku od středy do pátku mají už svůj pevný harmonogram, který se objevil na webu Pražského hradu. Jak bude vypadat poslední rozloučení veřejnosti s prvním polistopadovým prezidentem Václavem Havlem?


STŘEDA 21. PROSINCE

Rakev s ostatky Václava Havla bude na Pražský hrad převezena  s vojenskými poctami na stejné dělostřelecké lafetě, která v roce 1937 vezla na poslední cestu T. G. Masaryka. Podle tajemnice Havlovy kanceláře Sabiny Tančevové vyrazí průvod z centra Pražská křižovatka už v 8 hodin.

 

"Cesta povede ulicí Liliovou, Karlovou, přes Karlův most, Malostranské náměstí, ulicí Nerudovou, Úvozem a kolem Černínského paláce ulicí Loretánskou k Pražskému hradu. Manželka Dagmar a kancelář Václava Havla všechny občany co nejsrdečněji zvou," stojí na webu kanceláře.

 

V 10 hodin vyjde smuteční průvod z areálu kasáren Hradní stráže v pražské Loretánské ulici. Na Pražský hrad zamíří přes Hradčanské náměstí. Vstoupí do něj Bránou gigantů a skončí ve Starém královském paláci. Veřejnost jej bude moci sledovat z Hradčanského náměstí a hradního I. a II. nádvoří.

 

Rakev bude na katafalku vystavena ve Vladislavském sále. Památku Václava Havla na místě následně uctí vysocí ústavní činitelé a osobnosti kulturního života včetně prezidenta Václava Klause.

 

Od 13 minimálně do 20 hodin bude Vladislavský sál (vstup přes II. nádvoří Pražského hradu, z ulice Na Vikárce a přes Jiřské náměstí) zpřístupněn veřejnosti.

 

ČTVRTEK 22. PROSINCE

Vladislavský sál může veřejnost navštívit i ve čtvrtek; od 8 do 20 hodin.

 

 

PÁTEK 23. PROSINCE

Od 12 hodin proběhne v katedrále sv. Víta smuteční bohoslužba, jejíž součástí bude minuta ticha. Soužit ji bude arcibiskup Dominik Duka, závěru se ujme biskup a signatář Charty 77 Václav Malý.

 

S Havlem se podle posledních informací přijede rozloučit francouzský prezident Nicolas Sarkozy, americká ministryně zahraničních věcí Hillary clintonová s bývalým prezidentem USA Billem Clintonem, bývalý polský prezident Lech Walesa, rakouský prezident Heinz Fischer, slovenský prezident Ivan Gašparovič a premiérka Iveta Radičová. Podle České televize dorazí i gruzínský prezident Michail Saakašvili a slovinský prezident Danilo Türk.


Spekuluje se také o účasti německé kancléřky Angely Merkelové a amerického prezidenta Baracka Obamy.

 

Pro veřejnost budou na II. nádvoří Hradu a na Hradčanském náměstí nachystané velkoplošné obrazovky, které budou bohoslužbu přenášet.

 

Armáda na závěr vystřelí 21 dělostřeleckých salv.

pev


Diskuse ke článku