Facebook pomohl vypátrat ukradené elektrokolo. A zviditelnil český obchod | Reflex.cz
nahoru

Facebook pomohl vypátrat ukradené elektrokolo. A zviditelnil český obchod

Petr Vnouček25. listopadu 2011 • 13:20
Facebook
Facebook
• foto: 
Archív


Když vám někdo "štípne" kolo, zkuste o tom napsat na Facebooku. S trochou štěstí se vám do tří dnů vrátí... a možná se zároveň představíte stovkám lidí, kteří vás předtím neznali. Podobný postup se vyplatil obchodu s elektrokoly Ekolo.


Aktualizováno v 14:45: Je to celé jen dobře provedená virální reklama, nebo dokonalá ukázka "fízlovského" potenciálu sociální sítě? Návštěvníci facebookových stránek obchodu se nedokáží shodnout.

 

 

A jak přiznává majitel Ekola Jakub Ditrich, jejich nejistota je v souvislosti s nedávnou virální kampaní SuperVáclav namístě. "Ne, vážně se nejednalo o nějakou reklamu," odpověděl Ditrich na dotaz a jako důkaz poslal Reflexu kopii protokolu ohlášení krádeže na Policii ČR.

 

 

Podle Ditricha, který se o celý zážitek podělil se serverem Lupa.cz, vypadal internetový hon na zloděje následovně:

 Přestože elektrokolo zmizelo z prodejny v pondělí odpoledne, facebookové pátrání se rozbíhá až následující den. Ekolo ve 13.20 prosí čtenáře o pomoc, přikládá fotografii pachatele z kamerového systému a za identifikaci nabízí finanční odměnu.

 

Oznámení o krádeži elektrokolaOznámení o krádeži elektrokolaFoto Facebook.com

 

Během prvních osmi hodin informaci sdílí více než 400 uživatelů a obchod dostává první tipy, které předává policii. V průběhu středy narůstá počet sdílení na tisíc, první čtenáře znepokojuje vidina virální kampaně, a v podvečer přichází do prodejny svědek, který poznává pachatele, ale nezná adresu jeho bydliště.

 

 

Anketa
Věříte majiteli obchodu, že hledání elektrokola není virální reklama?
Ano
78.7%
203
Ne
21.3%
55

Ve čtvrtek dopoledne na základě telefonického tipu míří jeden ze zaměstanců obchodu do vytipovaného bazaru na Palmovce, kde si v zázemí prodejny údajně všímá povědomého zadního ráfku. Odpoledne na místo vyráží policie a předává lehce poškrábané kolo majiteli. Zloděje však podle Ditricha zatím nedopadla. "Ale mají tolik indicíí, že by toho snad měli být brzy schopni (jméno, přesný popis a lokality kde se zdržuje)," napsal Reflexu.

 

 

O čem si štěbetal svět. 10 momentů, které nejvíce zaujaly uživatele Twitteru

Celá akce končí facebookovým poděkováním... a samozřejmě i velmi úspěšným příspěvkem, jenž mezi sebou během pouhých tří dnů sdílelo celkem 1623 uživatelů; tedy zhruba trojnásobek lidí, kteří si před krádeží přidali facebookovou prezentaci obchodu mezi oblíbené stránky.Klíčová slova: rx, petr vnoucek


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč Babiš a spol. neoznámí, že spolu nechtějí dál vládnout?
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější