V bezpilotních letadlech USA se zabydlel virus. A nechce se mu pryč. | Reflex.cz
nahoru

V bezpilotních letadlech USA se zabydlel virus. A nechce se mu pryč.

Jan Rádl10. října 2011 • 12:06
V bezpilotních letadlech USA se zabydlel virus. A nechce se mu pryč.
foto: U.S. Air Force

Do té doby nenavštívené kokpity bezpilotních letadel Americké armády od předminulého týdne obývá počítačový virus. Jeden z nejdůležitějších zbraňových systémů USA se potýká s problémy a specialisté si neví rady při jeho odstraňování.

 

Oficiální vyjádření armáda USA nevydala, jelikož se jedná o přísně tajné informace. Důvěryhodný zdroj však podle serveru Wired potvrdil, že se specialisté potýkají s počítačovým virem, který napadl letadla na základně Creech Air Force Base ve státě Nevada.

 

Virus ale nezabraňuje pilotům na základně provádět operace v zámoří, potvrzeny nebyly ani žádné závažné technické problémy, nebo ztráty na životech. Podle agentury Reuters se letadla i nadále používají, virus nevirus.

 

Na straně odborníků se nejedná o překvapení. V roce 2009 na veřejnost unikla informace, že se iráčtí povstalci dostali k hodinonám záznamů pořízeným bezpilotními letadly. Stalo se tak díky nulovému šifrování dat, které letouny odesílají pozemním jednotkám. Pro zachycení dat z Predatorů a Reaperů tak postačilo povstalcům zakoupit aplikaci do PC za 26 dolarů...

 

Před 10 lety začala Operace Trvalá svoboda. Připomeňte si činnost českých vojáků

 

Podle odborníků se jedná o malware a není jisté zda se do sítě dostal úmyslně, či náhodou. Jisté je pouze, že zasáhl oba zbraňové systémy a nedaří se jej prozatím odstranit. “Stále se snažíme virus odstranit a stále se vrací,” vyjádřil se k problémům s virem jeden ze specialistů seznámený s případem.

 

Bezpilotní letadla Reaper a Predator se používají ke špionáži a ničení strategických cílů tam, kde hrozí zvýšené riziko při případném nasazení pozemních sil. Pouze za vlády Baracka Obamy zničily letouny přes 230 pozemních cílů v Pakistánu, Iráku a Afghánistánu. Na svůj účet si připsaly téměř 2 000 dopadených podezřelých z militantních frakcí napříč současnými válečnými taženími USA. Jeden z nejnovějších cílů Predatorů byl dopaden minulý měsíc, byl jím jeden z nejhledanějších teroristů světa Anwar al-Alwaki.

 

Naši vojáci odvádějí v Afghánistánu skvělou práci. Česká veřejnost to ignorujeKlíčová slova: , , , Air Force


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč Babiš a spol. neoznámí, že spolu nechtějí dál vládnout?
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější