Vladimir Putin

Vladimir Putin Zdroj: ČTK / AP / Mikhail Metzel

Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici. Rusové mluví o kroku k třetí světové válce

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí systému varování před mezikontinentálními balistickými střelami. S odkazem na analýzu Institutu pro studium války (ISW) to dnes píše agentura DPA. Podle ní se k úderu ruská armáda ani jiné úřady zatím nevyjádřily. Ruský senátor Dmitrij Rogozin to však označil za krok ke třetí světové válce.

ISW ve své páteční analýze uvedl, že podle vícero zdrojů z ruské i ukrajinské strany ve čtvrtek úder za použití bezpilotních prostředků zasáhl radarovou stanici v ruském městě Armavir v Krasnodarském kraji. Stanice je podle analýzy součástí systému včasné výstrahy, který má varovat před vypálením mezikontinentálních balistických raket, jež mohou nést jadernou hlavici. Snímky ze satelitů ukazují, že jeden radar je zřejmě poškozen.

Podle agentury DPA na útok zatím nereagoval Kreml ani další ruské úřady. Na sociální síti X ho však komentoval ruský senátor, bývalý velvyslanec při NATO a někdejší šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Ten označil úder za krok ke třetí světové válce. Za úder je podle něj spoluzodpovědný Washington vzhledem k blízké vojenské spolupráci mezi USA a Ukrajinou.

Agentura DPA také poukazuje na komentář, který zveřejnil norský analytik Thord Are Iversen. Podle něj není dobrým nápadem útočit na tento druh cílů. "Je v nejlepším zájmu všech, aby ruský systém včasné výstrahy fungoval dobře, a to hlavně v době napětí," napsal na sociální sít X.