Video placeholde
Vojtěch Dyk a Lenka Dusilová nazpívali píseň Slovo k filmu Slovo
Vojtěch Dyk a Lenka Dusilová nazpívali píseň Slovo k filmu Slovo
Vojtěch Dyk a Lenka Dusilová nazpívali píseň Slovo k filmu Slovo
Vojtěch Dyk a Lenka Dusilová nazpívali píseň Slovo k filmu Slovo
4
Fotogalerie

Film Slovo dal inspiraci ke vzniku nápaditého alba duetů, které vychází ještě před jeho premiérou!

Dobový film režisérky Beaty Parkanové sleduje příběh manželů, kteří si vzájemně dali slovo, že budou stát při sobě v dobrém i zlém. Od mezinárodní poroty filmového festivalu v Karlových Varech získal film hned dvě hlavní ceny – Beata Parkanová převzala Cenu pro nejlepší režii a Křišťálový glóbus si odnesl Martin Finger jako nejlepší herec.

Do českých a slovenských kin vstoupí film Slovo 15. září 2022 a k této příležitosti vydá Supraphon album duetů inspirovaných filmem, ke kterému si písňové texty napsala sama režisérka. Hudebním producentem alba je autor filmové hudby Jan P. Muchow.

Ústřední píseň Slovo zpívají Vojtěch Dyk a Lenka Dusilová, skladba vyšla 26. srpna jako singl a doprovází ji také videoklip.

„Toto byl první text na desku a můj první pokus o písňový text vůbec. Byla jsem nervózní, jestli ho Honza Muchow přijme, a pak už následovala jen radost z toho, jakou hudbu k němu složil,“ říká k písni Slovo Beata Parkanová.

Album obsahuje dvanáct nahrávek jedenácti duetů – s tím, že duet Jedinou nazpívali ve dvou osobitých hudebních verzích Eva Šušková s Robertem Pospišem a Markéta Foukalová s Michalem Šupákem. V dalších duetech posluchači uslyší vedle Lenky Dusilové a Vojtěcha Dyka také Annu Fialovou s Ondřejem Rumlem, Kristínu Mihaľovou s Katarzií, Andreu a Mikoláše Růžičkovi, Kateřinu Winterovou s Václavem Havelkou, Terezu Krippnerovou s Ondřejem Rychlým, ale také třeba Ondřeje G. Brzobohatého s Danielou Písařovicovou a mnoho dalších česko-slovenských osobností.

Pro složení hudby oslovil Jan P. Muchow například Michala Novinskiho, Maroše Hečka, Beatu Hlavenkovou, Michala Šupáka, Mikoláše Růžičku, Nikolaje Nikitina či Ondřeje Rychlého.

Muchow, který sám sebe nazval kurátorem alba Slovo, uvedl: „Považuji za klíčové, že jsme se s Beatou Parkanovou předem domluvili, že nebudeme při zadávání textů ke zhudebnění nikomu nic diktovat. Prostě volnost v jakémkoliv žánru! A taky to, že šlo o česko–slovenskou spolupráci, nám dávalo s Marošem Hečkem větší svobodu ve výběru autorů a vytipování nejvhodnějších interpretů pro tu kterou píseň.“ „Album Slovo přináší svět šansonově laděných duetů, které se liší svou pestrostí, pojetím a interprety a spojuje je určitá hloubka, síla a něha,“ popisuje písně scenáristka, režisérka a nyní i textařka Beata Parkanová.

Přípravy a realizace alba trvaly dva roky a Beata Parkanová k jeho vydání ještě dodává: „Myslím, že tohle album přináší mimořádně pestrou škálu současných muzikantů, kteří představují své různé přístupy k hudbě, a sjednocuje je téma a soudržnost textů. Věřím, že si každý posluchač dokáže na desce najít duet svého srdce. Duet, který je právě teď duetem jeho života, jeho slovem, tím, co teď prožívá, cítí, řeší.“

VIDEOKLIP – SLOVO:  https://www.youtube.com/ watch?v=8CfcpQuytts