nahoru

Urazil novináře i Gretu Thunberg a ocenil Zelenského. Miloš Zeman rozdal státní vyznamenání

-bam-, ČTK 7. března 2022 • 21:30
Urazil novináře i Gretu Thunberg a ocenil Zelenského. Miloš Zeman rozdal státní vyznamenání
foto: Zbyněk Pecák

Prezident Miloš Zeman se rozhodl vyhovět návrhu na udělení nejvyššího státního vyznamenání ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému. Zeman to uvedl v projevu při dnešním ceremoniálu předávání státních vyznamenání, v němž vyzdvihl Zelenského odvahu a statečnost. Ukrajina čelí ruské invazi. Nejvyšším českým státním vyznamenáním je Řád bílého lva. Během večera opět citoval, stejně jako v roce 2019, Karla Kryla s tím, že Česko je země závisti, což využil jako záminku pro urážku novinářů, kteří kritizovali výběr vyznamenaných.O švédské ekologické aktivistce Gretě Thunberg prohlásil, že je to sociopatické dítě. Ceremoniál se konal po dvouletém odkladu způsobeném pandemii covidu i Zemanovou zdravotní indispozicí.

"Jedna z našich poslankyň vystoupila s návrhem, abych udělil nejvyšší české vyznamenání ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, a já jsem se rozhodl tomuto návrhu vyhovět. Je tomu tak proto, protože ukrajinský prezident projevil odvahu a statečnost, a třebaže mu Spojené státy nabízely evakuaci, zůstal v hlavním městě své země, odkud řídí její obranu," oznámil Zeman.

Prezident připomněl, že ceremoniál se koná v době, kdy nedaleko od Česka "zuří válka vyvolaná ruskou agresí vůči vůči Ukrajině". "Myslím si, že je důležité právě při této příležitosti vzpomenout lidu Ukrajiny," řekl. Proto byla dnes na hradním nádvoří vyvěšena ukrajinská vlajka, poprvé zazněla ukrajinská hymna a pozvánka na večerní slavnost obsahovala prosbu o příspěvek na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Ještě pár dní před Ruskou invazí se ale Zeman vysmíval americkým tajným službám, invazi odméítal a navrhoval tzv. finlandizaci Ukrajiny. V roce 2014, při ruské agresi na Krymu, odpíral ekonomickou pomoc Ukrajině. Vladimira Putina označoval za svého přítele, dlouhodobě ho podporoval a zlehčoval jeho agresivní rétoriku. 

Jména dalších oceněných byla netradičně známa již před ceremonií, trestně stíhaný Kancelář prezidenta republiky Vratislav Mynář (stále bez bezpečnostní prověrky) totiž seznamy vyznamenaných zveřejnila k 28. říjnům 2020 a 2021. Zeman se za poslední dva roky rozhodl vyznamenat 11 osobností Řádem bílého lva. Předal ho dnes válečnému veteránovi Miloslavu Masopustovi, herečce Jiřině Bohdalové, epidemiologovi a bývalému ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi a kosmonautovi Vladimíru Remkovi.

Posmrtně ho získali váleční veteráni Alexander Hess, František Chábera a Josef Koukal, legionář a oběť komunistického režimu Heliodor Píka, zpěvák Karel Gott a britský politik Alfred Duff Cooper, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka dostal in memoriam Karel Raška, zakladatel moderní československé epidemiologie. Stejný řád měl dostat i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení části volebního zákona ale jeho ocenění Zeman odvolal.

Z původního seznamu oceněných bude dnes chyběl také psychiatr a spisovatel Jan Cimický, který se rozhodl nepřevzít medaili Za zásluhy kvůli obviněním ze sexuálního napadení a obtěžování. Nepřišel také olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek, který svou účast na slavnosti nepovažoval za vhodnou kvůli válce na Ukrajině.

Mezi dalšími oceněnými byli třeba štábní praporčice Michaela Tichá, která zemřela na misi na Sinaji, kapitán Zdeněk Poul, který se zásadně zasloužil o záchranu afghánských spolupracovníků českého státu z Kábulu, český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun či herci Pavel Trávníček a Josef Dvořák.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.