nahoru

V kultuře nezůstal kámen na kameni: Festival Mezi ploty je letos před ploty, pusťte si ho online

red 2. října 2021 • 10:55
V kultuře nezůstal kámen na kameni: Festival Mezi ploty je letos před ploty, pusťte si ho online
foto: meziploty.cz

Už dvakrát zabránila pandemie návštěvníkům potkat se Mezi ploty. Festival se v roce 2020 musel přesunout na internet a ani letošní ročník ještě nepřináší návrat k normálu – tradiční víkendový program se sice znovu odehraje v parku Psychiatrické nemocnice Bohnice, ale z původního květnového termínu se musel přesunout na říjen a taky uskromnit. Navzdory všem ztrátám se ale organizátoři rozhodli nevzdat a znovu poukázat na to, jak důležitá péče o duši je.

Festival Mezi ploty není jen přehlídkou koncertů nebo divadelních a tanečních představení. Od samého začátku je úzce spojený s tématem duševního zdraví a otevírá nejen to, ale i brány největší psychiatrické nemocnice v České republice. Od roku 2014 jsou navíc do festivalového dění zapojeni psychologové, terapeuti a psychiatři a návštěvníci si můžou vyslechnout jejich přednášky, zapojit se do diskuzí nebo se rovnou poradit – třeba o tom, jak léčit nespavost, jak překonat stres v práci nebo jak se vyrovnat se ztrátou blízkých. Tlakem na výkon a úspěch už tak oslabené psychice přitom pandemie nepřidala, a tak jsou letos tyto aktivity žádoucí víc než kdy dřív a součástí 29. ročníku bude celá série online diskuzí s desítkami odborníků.

„Mezi ploty je pro psychiatricko-psychologický obor báječná myšlenka. To, že akce vznikla v PN Bohnice, není vůbec náhoda. V této léčebně postupně pracovala řada výborných psychiatrů a psychologů, kteří měli velmi blízko ke kultuře a mnozí byli i umělecky aktivní. Její smysl vidím jednak v konkrétních setkáních lidí z oboru i mimo něj, otevření tématu i instituce. Významné je i poselství pro širší veřejnost, které pozitivně ovlivňuje atmosféru kolem duševních chorob,“ říká psycholog Ivan Douda.

Kromě odborné veřejnosti podpoří letošní ročník svými koncerty třeba Michal Pavlíček s Monikou Načevou, Prago Union, Sto zvířat, Tomáš Klus, Marta Jandová nebo Kašpárek v rohlíku. Registrace vstupenek na akci byla z kapacitních důvodů již uzavřena, nicméně vystoupení všech účinkujících bude možné sledovat v sobotu 2. a v neděli 3. října od 11:00 zdarma v přímém přenosu na internetové televizi Mall.tv.

red


Klíčová slova: festival, kultura, Mezi ploty


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.