Princ Michael je bratrancem královny Alžběty II.

Princ Michael je bratrancem královny Alžběty II. Zdroj: čtk

Alžběta II. na fotografii s Vladimírem Putinem a dalšími světovými státníky
Alžběta II. na fotografii s Vladimírem Putinem a dalšími světovými státníky
Princ Michael z Kentu s manželkou princeznou Marií Kristinou z Kentu.
Princ Michael z Kentu a princezna Michael z Kentu.
11
Fotogalerie

Spojenec Putina v královské rodině? Bratranec Alžběty II. čelí obvinění, že za poplatek nabízel zajištění kontaktů v Kremlu

Britský princ Michael z Kentu chtěl využít svého královského statusu pro osobní prospěch a společnostem za poplatek nabízel zajištění kontaktů v Kremlu, informoval o tom nedělník The Sunday Times. Obvinění, které princ odmítl, přichází v době napjatých vztahů mezi Londýnem a Moskvou.

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10.000 liber (294.000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200.000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat.

Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Vydělává si jako konzultant a společně se svou manželkou platí nájem i poplatky za byt v Kensingtonském paláci v Londýně, kdy bydlí i princ William s rodinou.

Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník, píše se na stránce.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Video placeholde
Vladimir Putin • Mall.tv