Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) v Partii na Primě (7.2.2021)

Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) v Partii na Primě (7.2.2021) Zdroj: Reprofoto ČT

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a poslanec Jan Skopeček (ODS) v pořadu Partie CNN Prima News. (7.2.2021)
Jednání vlády (11. 1. 2021): Jana Maláčová (ČSSD)
Jana Maláčová a Josef Středula po jednání tripartity
Vánoční atmosféra ve vládě: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)
10
Fotogalerie

Covid je horší než druhá světová válka. Tehdy děti mohly chodit do školy, řekla ministryně Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) sklidila kritiku za dnešní vyjádření, že ani druhá světová válka nezpůsobila takové škody na vzdělávání dětí jako současná pandemie koronaviru. Prohlásila to v dnešním pořadu Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News v diskusi s poslancem ODS Janem Skopečkem (ODS), který takové vyjádření označil za neuvěřitelné a ministryni vyzval k omluvě.

Maláčová poté uvedla, že rozhodně nechtěla zlehčovat utrpení za druhé světové války a její oběti. Jen tím podle svých slov poukázala na to, že ani válka nevedla jako nyní k tak dlouhému uzavření škol pro většinu žáků a studentů.

"Celá země stojí. Ani druhá světová válka nezpůsobila to, co covid. Žádná jiná situace nám nezastavila fakt, že děti chodily do škol," uvedla Maláčová v televizní debatě. Na základě rozhodnutí vlády jsou otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. Zbytek studentů byl naposled ve škole loni 18. prosince. Po vánočních prázdninách už nastoupil na distanční výuku.

Vyjádření Maláčové vzbudilo kritiku politiků či novinářů na sociálních sítích, kteří ji vyčítali neúctu k obětem války a utrpení milionů dalších.

"Řekl bych, že paní ministryni chybí hodiny dějepisu ještě víc než současným žákům," konstatoval na twitteru například europoslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

"Můj výrok mířil k zavřeným školám. Já jsem ta poslední, kdo by chtěl zlehčovat utrpení za 2. světové války a dehonestovat její oběti. Ale zavřené školy jsou katastrofa, celý rok je pro děti nenahraditelný," uvedla poté Maláčová na twitteru. Považuje za důležité najít způsob, jak vrátit děti do škol, a přitom nezhoršit pandemii.

Kritici si ale myslí, že její výrok byl hloupý a neuctivý vůči nejhorší tragédii moderní historie, a měla by se za něj omluvit.