nahoru

Vláda od soboty zpřísňuje. Do autoškoly jen s respirátorem FFP2, služební cesty jen s potvrzením

-bam-, ČTK28. ledna 2021 • 20:25
Vláda od soboty zpřísňuje. Do autoškoly jen s respirátorem FFP2, služební cesty jen s potvrzením
foto: ČTK / Říhová Michaela

Kabinet od soboty zpřísňuje opatření proti šíření covidu-19, protože na rozdíl od minulosti by se mohla začít epidemická situace horšit v době, kdy jsou již zaplněné nemocnice. Novinářům to po dnešním zasedání kabinetu řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Vláda si podle něj nemůže dovolit podcenit aktuální situaci i vzhledem k šíření nové nakažlivější mutace viru. Hamáček vyzval všechny k dodržování vládních opatření.

"Loni na jaře jsme neměli v nemocnicích nikoho a díky razantním krokům jsme to zvládli," uvedl Hamáček. Podobná situace byla podle něj i na začátku podzimní druhé vlny. Totéž však už neplatilo na přelomu roku a nyní začal denní počet odhalených případů mírně stoupat ve chvíli, kdy jsou nemocnice přeplněné. "Nemůžeme si dovolit situaci podcenit, jsme asi v nejsložitější situaci za poslední dobu z hlediska startovacích kapacit," uvedl.

Ubytovací služby budou moci využívat pouze lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků. Zájemci o pobyt se budou muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby v případě živnostníků. Na tiskové konferenci po dnešním mimořádném zasedání vlády to řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Poskytovatelé ubytovacích služeb budou muset potvrzení uchovávat.Vláda zároveň rozhodla o tom, že lidé budou moci vyrazit do vlastních rekreačních objektů, pobývat v nich ale mohou pouze členové jedné domácnosti, uvedl Hamáček. Zároveň přestávají i pro pěší turisty fungovat lanovky a vleky. Využívat je budou smět jen složky integrovaného záchranného systému.

Kabinet obnovil zákaz návštěv pacientů u lůžek akutní péče, řekl Blatný. Výjimkou je přítomnost třetí osoby u porodu či návštěvy u dětských pacientů nebo návštěvy v hospicích. Vláda zatím neurčila, od kdy by mohly otevřít skiareály, nedá se předpokládat, že to bude příští týden. Sezona není ztracená, řekl ministr Havlíček. V autoškolách budou muset učitelé i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2. Dále se ale budou moci řidičské lekce konat, dodal Havlíček

 

-bam-, ČTK


Klíčová slova: vláda, koronavirus, covid-19Diskuse ke článku