nahoru

Víkendový rekord: v Česku přibylo 319 nakažených, roste i počet hospitalizací

ČTK 30. srpna 2020 • 11:40
Testování na covid-19 v Moravskoslezském kraji
Testování na covid-19 v Moravskoslezském kraji
• foto: 
ČTK / Vladimír Pryček

Nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku v sobotu zpomalil z pátečních skoro pěti stovek na 319. Od 1. března, kdy se v republice objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno už 24.094 případů covidu-19. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. O víkendu pravidelně nárůsty počtu nakažených klesají kvůli menšímu množství provedených testů na koronavirus. Údaje o počtu testů provedených v sobotu zveřejní ministerstvo až dnes večer.

Z lidí, u nichž byla od začátku epidemie v Česku potvrzena nákaza koronavirem, se už zhruba tři čtvrtiny vyléčily a 421 nemocných zemřelo. Počet úmrtí v sobotu stoupl o dvě. Přibližně od poloviny července vytrvale roste množství aktuálně nemocných, tedy počet potvrzených případů nákazy po odečtení vyléčených a zemřelých. Nyní je nemocných 6132, tedy nejvíce za dobu epidemie.

V uplynulém týdnu přibývalo lidí, kteří skončili kvůli covidu-19 v nemocnici. Podle posledních údajů na webu ministerstva k pátku 28. srpna se počet hospitalizovaných od předchozího pátku zvýšil téměř o třetinu na 156 a počet nemocných ve vážném stavu o dvě pětiny na 32.

Tento týden také postupně rostl podíl nově potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů. V pondělí činil zhruba 3,5 procenta, v úterý 4,2 procenta a ve středu 4,5 procenta. Ve čtvrtek podíl pozitivních testů klesl pod čtyři procenta, ale v pátek znovu vzrostl až na zhruba 4,8 procenta, což byl zatím nejvyšší podíl za tento týden. Jaký byl podíl nakažených na počtu testů za sobotu, uvede ministerstvo až dnes po 18:00.

Nejvýraznější nárůsty počtu nakažených zaznamenávaly v předchozích dnech Praha a okres Příbram. Nyní je však překonalo Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel přes 43 nových případů covidu-19. V Praze i na Příbramsku bylo nových případů za uplynulý týden v přepočtu na obyvatele shodně zhruba 41.

ČTK
Diskuse ke článku