nahoru

"Na černých životech záleží" i v Česku. Praha se připojila k demonstracím proti rasovému násilí

Zbyněk Pecák, ČTK 6. června 2020 • 19:35
"Na černých životech záleží" i v Česku. Praha se připojila k demonstracím proti rasovému násilí
foto: Zbyněk Pecák

Zhruba tři stovky převážně mladých lidí protestovaly dnes v Praze proti policejnímu násilí a rasismu v USA i v dalších zemích. Odpoledne se sešli na Staroměstském náměstí. Zhruba po dvou hodinách se část demonstrantů vydala na pochod k americké ambasádě. Akce skončila kolem 19:00, obešla se bez incidentů. Většina účastníků byli cizinci. Mezi demonstranty byla hodně slyšet angličtina a polština. Organizátoři zdůraznili, že nebudou akceptovat žádné násilí a výtržnosti.

Podobné demonstrace se dnes konaly v několika dalších zemích. Vlnu protestů vyvolala smrt černocha George Floyda z 25. května. Bělošský policista Derek Chauvin mu v Minneapolisu při zatýkání více než osm minut klečel na krku. Nepovolil, ani když muž opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Floyd zemřel. Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy a jeho tři kolegové, kteří byli u tohoto zásahu, byli obviněni z napomáhání vraždě. Všechny čtyři policie propustila.

Demonstranti v Praze měli roušky s nápisem "I can´t breathe" (nemohu dýchat), transparenty "Bez spravedlnosti není mír" a různá protirasistická hesla. Skandovali "Black Lives Matter" (na černošských životech záleží). Na Staroměstském náměstí poslouchali krátké projevy. Mezi řečníky byli Američané dlouhodobě žijící v Praze, kteří zdůraznili, že v českém hlavním městě se s projevy rasismu nesetkávají. Účastníci akce poklekli rovněž na dlažbu a předčítali jména obětí údajné policejní brutality.

Podobné akce byly dnes na Staroměstské náměstí naplánovány dvě. Původní demonstrace s pochodem k americké ambasádě sice byla nakonec zrušena, ale spontánně vznikla jiná, která se následně spojila s akcí na podporu Hnutí Black Lives Matter. Později se část účastníků rozhodla jít po naplánované trase přes Karlův most a Malostranské náměstí k ambasádě USA. Podle policie si organizátoři ve zkráceném řízení zajistili povolení, konání protestu je tedy v pořádku.

K ambasádě dorazili demonstranti za doprovodu policie a antikonfliktního týmu zhruba v 18:00. Před vrata objektu ambasády pokládali své transparenty a skandovali Floydovo jméno. Od vchodu do budovy je oddělili policisté. Po řadě proslovů se lidé zhruba v 19:00 rozešli a policie obnovila dopravu v ulici Tržiště.

Celá akce se obešla bez zásahu. Menší rozruch vyvolala odpoledne pouze zelená dýmovnice uprostřed Staroměstského náměstí.

Podobná shromáždění se dnes už konala například v australských městech, zúčastnily se jich desítky tisíc lidí. Protestující se mají sejít i v Londýně, Varšavě nebo Lisabonu. V Paříži se lidé svolávali navzdory tomu, že shromáždění více než deseti lidí tam zakazuje vyhláška o nouzovém zdravotním stavu.

Zbyněk Pecák, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.