nahoru

Vídeň město budoucnosti? Rakouská metropole zabezpečuje svá data technologií známou z Bitcoinu

red 29. srpna 2018 • 11:11
Vídeň budoucnosti
Vídeň budoucnosti
• foto: 
DigitalCity.Wien

Vídeň se stává digitálním městem. Ve spolupráci se společností EY zabezpečuje svá data pomocí blockchainu. Dokazují, že tato technologie není jen o kryptoměnách. Kdy se Vídni přiblíží i Praha?

Společnost EY spolupracuje s Vídní na veřejných blockchain sítích s cílem zajistit ověřování a bezpečnost volně přístupných dat veřejné správy (Open Government Data, OGD) města Vídeň. Tato data obsahují informace, jako jsou například trasy veřejné dopravy, jízdní řády vlaků nebo volební výsledky městských okrsků. Česká města mají potenciál inspirovat se v zahraničí a naplnit myšlenku Smart City. Praha se v datové oblasti soustřeďuje na dopravní infrastrukturu, odpadové hospodářství a městský mobiliář.

Projekt je součástí iniciativy města nazvané Digitální město Vídeň (DigitalCity.Wien), která si klade za cíl rozvoj digitalizace. Vídeň využívá technologii blockchain ke zjednodušení a automatizaci administrativních procesů zejména v oblasti OGD, což se týká např. zpráv o energetice a platných podnikatelských registracích, jež se musí často aktualizovat. Navíc veřejné sítě fungující na základě blockchain technologie pomáhají zlepšit zabezpečení těchto informací.

Od spuštění tohoto řešení v prosinci 2017 bylo na blockchainových sítích zabezpečeno zhruba 350 datových souborů (datasets). Tato technologie, implementovaná jako jedna z prvních v Evropě, zabezpečuje úřední dokumenty ukládáním hashtagů datových souborů na veřejné blockchainové sítě, což umožňuje městským úředníkům i občanům přezkoumat pravost dokumentů, čas, kdy byly vytvořeny, a zda nebo kdy došlo u informací k úpravám.

„Projekt Vídně představuje další krok na cestě k digitální transformaci měst. Ta je jednou z podmínek pro schopnost města strategicky řídit svůj rozvoj a provoz udržitelným způsobem. Hlavním cílem je vyzkoušet technologii blockchain k ochraně proti manipulaci dat. I v rámci české pobočky EY se touto problematikou zabýváme, a to nejen v oblasti Smart City, ale i v oblasti finančních služeb a energetiky,“ říká Josef Severa, partner EY zodpovědný za oblast Transformace rizik a dodává: „Zabýváme se i měřením digitální transformace měst, a to prostřednictvím EY Smart City Indexu.”

Technologii blockchain, na které jsou založeny digitální měny jako bitcoin, lze využít pro širokou škálu aplikací, např. vyhledávání vlastnictví nebo původu digitálních dokumentů, digitálního i hmotného majetku nebo hlasovacích práv.

Praha se také snaží o realizaci koncepce Smart City prostřednictvím finanční podpory projektů městských částí. Naplňování koncepce monitoruje prostřednictvím Smart Prague Indexu, který mapuje výchozí stav, sleduje změny v čase, monitoruje místa a vyhodnocuje nové přístupy k řešení problémů. Klíčové oblasti, v nichž bude mít zavádění moderních technologií nejvýznamnější dopady do života obyvatel hlavního města, jsou: Mobilita budoucnosti, Chytré budovy a energie, Bezodpadové město, Atraktivní turistika, Lidé a městské prostředí a Datová oblast. Poslední jmenovaná oblast zaručí celkovou provázanost projektů. Celoměstská datová platforma umožní vyhodnocovat a interpretovat městská data jako celek. 

Hlavní město se věnuje různým řešením v pilotním režimu, aby otestovalo technologie před investicí ve velkém měřítku. Praha se dosud zabývá projekty, jako jsou optimalizace svozu odpadu, chytré lavičky, řízení energetiky v budovách, senzorická síť veřejného osvětlení či virtualizace Prahy a real-time zpracování senzorických dat. Prostřednictvím mobilní aplikace Moje Praha umožňuje návštěvníkům hlavního města a rezidentům přístup k údajům o úřadech, situaci v dopravě, veřejných prostorech nebo kulturních akcích v reálném čase.

red
Diskuse ke článku