nahoru
Premium Život a styl

Září jsme úspěšně přežili. Tušili jste, že to byl měsíc biopotravin?

Darina Křivánková 1. října 2021 • 14:30
Jablka, vejce, tvaroh či mouku na tento koláč můžete pořídit v biokvalitě. Pár dobrých důvodů by se pro to našlo.
Jablka, vejce, tvaroh či mouku na tento koláč můžete pořídit v biokvalitě. Pár dobrých důvodů by se pro to našlo.
• foto: 
Darina Křivánková

Pořád nám to není tak docela vlastní. Produkty s označením „bio“ významná část populace vnímá jako zbytečnost. Pravidelně je nakupuje jen desetina Čechů, zhruba polovina těch zbývajících po bioproduktech sáhne tu a tam, ti zbývající dávají přednost konvenční produkci. Škoda.

Není to zase tak dávno, kdy se mě kdosi při debatě o biopotravinách zeptal: „Bio? To je něco bez masa?“ Věřím, že od té doby jsme se ­alespoň o fous posunuli a zorientovali. Nabídka biopotravin se výrazně rozšířila, už to nebývá jen jeden smutný regálek v supermarketu, ale leckde máme možnost výběru například mezi konvenční moukou a moukou v biokvalitě atd. Tu s certifikací bio poznáme – mimo jiné – podle označení „zelenou zebrou“ a také podle vyšší ceny. Právě vysoká cena a také množství mýtů bývají důvodem, proč řada lidí kouká na biopotraviny skrz prsty. A proč ministerstvo zemědělství musí věnovat biopotravinám měsíc září a připravovat kampaně na jejich podporu.

Etika a biodiverzita

Biopotraviny jsou produkty ekologického zemědělství. Prostá definice říká, že ekozemědělství je způsob hospodaření zohledňující přirozené koloběhy látek a jejich závislosti. To zní poněkud neurčitě. O něco konkrétnější už je tohle: dodržování zásad etického přístupu vůči chovaným zvířatům, ochrany životního prostředí, ochrany zdraví populace, udržení biodiverzity zemědělství a šetření neobnovitelných zdrojů. Většina lidí sáhne po biocitrónu proto, že nebyl chemicky ošetřený, a nenastrouhá si do koláče spolu s voňavou kůrou i pesticidy. Ano, ochrana vlastního zdraví a zdraví rodiny je pádný argument.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.