nahoru
Premium Život a styl

O rybách a citrónech: Mají se ryby a citrusy skutečně tak rády? Dost záleží na tom, jak a kdy

Darina Křivánková 18. června 2021 • 16:00
Ceviche ze pstruha s malinami, jahodami a borůvkami – chuťové překvapení, na které se nezapomíná
Ceviche ze pstruha s malinami, jahodami a borůvkami – chuťové překvapení, na které se nezapomíná
• foto: 
f.o.o.d.

S rybami je trochu potíž. A co teprve s těmi syrovými! Přitom to může být taková dobrota. Leckdy se vyplatí překonat předsudky a otevřít se novým chutím (a nejen chutím), objevovat a nechat se překvapovat. Rybí svět je pro to jako stvořený. Začíná to šnorchlováním nad korálovými útesy a končí na talíři: vždycky je to nekonečná škála barev, tvarů či chutí.

Zatímco suši už jsme do značné míry adoptovali a leckdo mu i bezhlavě propadl, taková ceviche (čtěte seviče) v našich krajích stále čekají na objevení. A přitom jsou mnohem méně syrová než suši. Princip přípravy tohoto pokrmu spočívá v tom, že se filety čerstvé ryby pokrájejí na kousky a zalijí citrusovou šťávou. Šťáva citrónů či limet se postará o to, že se – zjednodušeně řečeno – buněčná struktura rybího masa naruší, proběhne tzv. denaturace bílkoviny. Kousky ryby změní barvu, vypadají jako tepelně upravené, ale uchovají si svěžest a šťavnatost. V tradičních receptech na ceviche obvykle nechybějí další pikantní a šťavnaté ingredience – chilli papričky, šalotka, rajčata, koriandr –, takže je to pokrm veskrze svěží, ideální do horkých dnů.

 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.