nahoru

Profesor Cyril Höschl: Je plošné testování na covid jen ztrátou času?

Cyril Höschl 8. dubna 2021 • 06:30
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Dobrý den, četla jsem, myslím zrovna v Reflexu, že plošné testování je vyhazováním peněz, protože ty testy se pro převážně zdravou populaci nehodí. Absolutně to nechápu. Test je přece test a ten buď vyjde pozitivní, nebo nevyjde, a je jedno, v jaké populaci, prostě ukáže nebo neukáže nemoc. To je, jako kdybychom řekli, že teploměr se pro zdravou populaci nehodí a měřit lidem teplotu je ztrátou času. Není tohle už případ pro psychiatra? J. Kučerová, Praha

Každý test či příznak svědčící pro nějakou diagnózu má svou senzitivitu (citlivost), specificitu a spolehlivost. Citlivost říká, kolik z těch, kteří by měli být testem zachyceni, je skutečně zachyceno. U dokonalého testu by to mělo být 100 %, ale většinou je to méně. Ti zbylí do 100 % jsou tedy falešně negativní. Specificita říká, kolik z těch, kteří by neměli být testem zachyceni (tedy ti zdraví), skutečně zachyceno není. Mělo by to být 100 %, ale většinou je to také méně. Ti zbylí do 100 % jsou tedy falešně pozitivní.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.