nahoru

Koho ve skutečnosti ohrožuje koronavirus? Pacienty starší 70 let i ty se slabým srdcem či cukrovkou

Martin Bartkovský 27. února 2020 • 12:40
Koho ve skutečnosti ohrožuje koronavirus? Pacienty starší 70 let i ty se slabým srdcem či cukrovkou
foto: Reuters

Koronavirus, který postupně přivádí jednu evropskou zemi za druhou do paniky a chaosu, se stále šíří a stále se proti němu nedaří najít účinný lék. I když rychlost, s jakou propukl v Itálii, Koreji či Německu, může budit hrůzu, málo se zveřejňuje, pro koho je nemoc ve skutečnosti smrtelná. Podívejte se na data, která vyplývají z vědecké práce vypracované v půlce února a zveřejněné ve vědeckém časopise Chinese Journal of Epidemiology. Ta totiž ukazuje, kdo je tou nejohroženější skupinou.

Vědecký text pracoval se vzorkem čítajícím více než 72 tisíc čínských pacientů, kteří byli prokazatelně nakaženi virem COVID-19. Nakažení i zemřelí byli zaneseni do grafu na základě věku, pohlaví a předchozích lékařských obtíží. Z toho vyplynulo, že smrtelnost viru rapidně stoupá s věkem pacienta nad 70, respektive nad 80 let. Článek však důrazně upozorňuje, že čísla nejsou procentuálním vyjádřením úmrtnosti v dané věkové skupině, ale pouze vyjadřují pravděpodobnost úmrtí v závislosti na tom, kolik je vám let a jak moc jste byli před nákazou nemocní.

Smrtelnost koronaviru podle věku najdete v této tabulce:

Věk Pravděpodobnost úmrtí
80 a více let 14,8 %
70 - 79 let 8 %
60 - 69 let 3,6 %
50 - 59 let 1,3 %
40 - 49 let 0,4 %
30 - 39 let 0,2 %
20 - 29 let 0,2 %
10 - 19 let 0,2 %
9 let a méně Nikdo takový ještě nezemřel

Dalším faktorem, který umocňuje mortalitu pacientů nakažených koronavirem, jsou chronická onemocnění. Nejvíce ohrožení jsou pacienti s kardiovaskulárním onemocněním. Další náchylnou skupinou jsou pak diabetici a lidé s chronickými dýchacími obtížemi.

Smrtelnost koronaviru podle předchozích onemocnění najdete zde

Předchozí zdravotní potíže Pravděpodobnost úmrtí
Kardiovaskulární onemocnění 10,5 %
Diabetes 7,3 %
Chronické dýchací potíže 6,3 %
Vysoký tlak 6 %
Rakovina 5,6 %
Bez zdrav. potíží 0,9 %


Zprávu, ze které čísla vychází, si můžete pročíst zde. Ke konci února je na světě momentálně přes 82 000 nakažených, z nichž zemřelo téměř 3 000 pacientů a více než 33 000 se jich uzdravilo. Podrobná a aktualizovaná data ke koronaviru najdete v tomto článku.

Koronavirus v Česku >>>

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.