nahoru

Ve věku 108 let zemřela nejstarší Češka. Recept na dlouhověkost byl překvapivě jednoduchý

-bam-, ČTK 9. prosince 2019 • 09:15
Ve věku 108 let zemřela nejstarší Češka. Recept na dlouhověkost byl překvapivě jednoduchý
foto: Blesk:Slávka Červená

Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová, letos v březnu jí bylo 108 let, žila v Kroměříži. Včera to uvedla Česká televize. 

Město předloni po oslavě narozenin Magdaleny Kytnerové na svých stránkách uvedlo, že jeho obyvatelka má na dlouhověkost jednoduchý recept: jí a pije to, co jí chutná, a dělá to, co ji baví. Starali se o ni její syn a snacha, i ve vysokém věku používala mobilní telefon a prostřednictvím skypu byla v kontaktu s dcerou, která žije v zahraničí, uvedla radnice na svých stránkách předloni v březnu.

Předloni v říjnu Kytnerová hovořila s novináři, když ve svých 106 letech hlasovala ve sněmovních volbách. Uvedla tehdy, že se voleb účastní pravidelně a bedlivě sleduje dění v zemi. Seniorka ráda četla, dívala se na televizi a poslouchala rozhlas.

Kytnerová se narodila 17. března 1911 v Rakousku, v dětství se stala sirotkem. "Neměla to lehké. Ona má ale povahu, že nic nebere vážně, všechno bere s nadhledem a lehkostí," řekl předloni v říjnu novinářům její syn Václav Kytner.

Letos v srpnu zemřela ve 109 letech tehdejší nejstarší obyvatelka Česka Marie Schwarzová z Brna-Židenic.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku