nahoru

Kameny mají oči a hlídají tasmánskou krajinu. Umělkyně je sbírá, zdobí a vrací zpět do přírody

Radka Typltová 20. června 2019 • 18:40
Kameny mají oči a hlídají tasmánskou krajinu. Umělkyně je sbírá, zdobí a vrací zpět do přírody
foto: Instagram Jennifer Allnuttové

Australská malířka Jennifer Allnuttová se zaměřuje na realistické portréty. Klasická tvorba ji ale na chvíli omrzela a usmyslela si, že zpestří procházky turistům, kteří se potulují po okolí tasmánského Queenstownu. V hornaté oblasti se před více než stoletím těžily zlato a měď. Najdete tu spoustu podivných kamenů. A teď jsou některé ještě trochu podivnější. „Rentgenují“ totiž krajinu a její návštěvníky vševidoucíma očima. Očima, která jim namalovala Allnuttová.

V rámci spolupráce s Q Bank Galery v tasmánském Queenstownu začala Jennifer Allnuttová malovat na kameny, které posbírala v okolí, realisticky vyhlížející oči, a následně je vracet do krajiny – aby byly nalezeny, nebo ztraceny navždy. „Queenstown má rozsáhlou hornickou historii a všude je spousta neobvyklých kamenů. Tak jsem se pustila do sbírání a to, co začalo jako něco osobního, vyústilo v cosi mezi honem za pokladem a komunitním uměleckým projektem,“ poznamenává umělkyně, jejíž realistické portrétní a figurální olejomalby v sobě snoubí sympatickou kapku bizarnosti i hlubší podtext.

Ve svých surrealistických portrétech Jennifer často zkoumá, kam až sahá záhadná, nevědomá mysl, a nešetří symbolikou. Prostřednictvím svých obrazů se snaží najít způsob, jak vizuálně vyjádřit pocity a touhy, které intenzivně potlačujeme. Její hyperrealistické obrazy překračují hranice realismu i ilusionismu a často vyvolávají otázku, jestli jsou z tohoto světa nebo ne. A oči, které potkáte na nedělní procházce tuplem. Líbí se vám? Nebo z nich máte husí kůži?

Radka Typltová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.