Londýn chystá světovou novinku: Šílený nekonečný bazén se 4D výhledem | Reflex.cz
nahoru

Londýn chystá světovou novinku: Šílený nekonečný bazén se 4D výhledem

Tereza Stonišová10. června 2019 • 15:50
Bazén na střeše mrakodrapu. Kude se poleze dovnitř?
Bazén na střeše mrakodrapu. Kude se poleze dovnitř?
• foto: 
Compass Pools

Web americké CNN zveřejnil návrh bazénu, který má vzniknout na jedné ze střech londýnského mrakodrapu. Ambiciózní plán počítá s řešením takzvaného nekonečného bazénu, z něhož nebude možné se dostat skrze okraj tak, jak jsme zvyklí. Průhledným bazénem uvidíte dolů do země i na oblohu.

Pětapadesátipodlažní budova bude mít na své střeše bazén z transparentního tvrzeného skla, který bude obsahovat 600 tisíc litrů vody. Na plavce tak uvidí například lidé, kteří budou stát uvnitř budovy. V bazénu lidé naopak uvidí dnem stavby dovnitř mrakodrapu, tedy desítky metrů pod sebe. Pokud budou takzvaně splývat, budou moci pozorovat třeba rušný letecký provoz nad Londýnem. Designéři ze společnosti Compass Pools o svém projektu říkají, že je to „jediná budova na světě, která bude mít na střeše nekonečný bazén“.

Pevnost Ingapirca: Nejzachovalejší stavba incké civilizace na území Ekvádoru

Hlavní myšlenka bazénu kromě jeho průhledného provedení má být unikátní vstup. Protože plocha bazénu se bude rozkládat po celé střeše, nebude možné do něj vstoupit z krajů, jak je za normálních okolností u bazénů běžné. Vstup bude řešen ze dna bazénu.

Náročné řešení designéři vyřešili zkombinováním dvou prvků: do bazénu se dostanete skrze dveře podobné těm, které najdete například při vstupu do ponorek. Dovnitř bazénu tedy proplujete pomocí točitého schodiště, které bude „vyvěrat“ do bazénu, když se někdo bude chtít dostat dovnitř nebo ven.

Živí a mrtví v SSSR: Podívejte se na téměř neznámé fotografie Velké vlastenecké války

Designérský návrh studia však vzbuzuje mnohé otázky. Bombastický plán může narazit na bezpečnostní předpisy, které i ve Spojeném království určují, jak by měl bezpečný bazén vypadat. Není jasné, jestli mají designéři na dané řešení příslušná stavební povolení a zda jim toto řešení „projde“ při konfrontaci s bezpečnostními normami. Otázky vyvolává zejména přeliv bazénu (z náhledů se zdá, jako by bazén žádnou takovou zónu neměl) a také krkolomný vstup.

Wagenknecht: Babiš kradl, zastrašuje a vyvíjí nátlak. Je to na policii, sazba je až 12…
Amerika 60. let a dnes: Opuštěná místa ožívají v unikátních animacích, podívejte se
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější