Měsíc se scvrkává, jeho jádro chladne. Následkem jsou „měsícotřesení“ | Reflex.cz
nahoru

Měsíc se scvrkává, jeho jádro chladne. Následkem jsou „měsícotřesení“

Tereza Stonišová3. června 2019 • 07:40
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
500px.com

Jediná přirozená družice planety Země o sobě prozradila zajímavý jev. Popsali jej vědci, kteří zjistili, že vlivem stálého chladnutí svého vnitřku dochází velmi pravděpodobně ke zmenšování Měsíce. Na povrchu Měsíce lze totiž najít krátery, které potvrzují, že v jeho nitru dochází k pohybu. Měsíc se tudíž pomalu „smrskává“.

Časopis Nature Geoscience zveřejnil na počátku května letošního roku studii, která se podrobně zabývá povrchem Měsíce, resp. tím, co z jeho skladby lze vyčíst. Závěry jsou hodné pozoru. Výsledky ukazují, že na Měsíci docházelo častěji k „měsícotřesení" – tektonická aktivita se zvýšila a vznikly krátery. Tektonická aktivita je ale už jen důsledek – příčinou přesmyků (tedy jevu, kdy se jedna tektonická deska přesouvá nad či pod jinou) je skutečnost, že se Měsíc ochlazuje a jeho pravděpodobně také zmenšuje.

Autor nejdražší fotografie všech dob má české kořeny. Čím je jeho černobílá fotka tak …

Zvláštní pozornost vědci věnovali určitým otřesům, které se odehrály v blízkosti zlomů, tedy jakýchsi prasklin v měsíční kůře. „Domníváme se, že je velmi pravděpodobné, že těchto osm otřesů způsobily kerné přesmyky pod tlakem smršťující se měsíční kůry. To znamená, že seismometry programu Apolla zachytily zmenšování Měsíce, a také to, že Měsíc je stále tektonicky aktivní,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Thomas Watters ze Střediska pro pozemské a planetární studie ze Smithova institutu.

Gopnici: Alkohol, násilí a primitivismus aneb To nejhorší, co můžete vidět v Rusku

Další zajímavostí je, že otřesy na Měsíci probíhají mnohem častěji, když je „naše“ družice vzdálena od Země nejdále. V této době se zvyšuje možnost otřesů na Měsíci, protože v tu chvíli je nejvyšší tzv. slapová síla, což je síla, která je jakýmsi sekundárním jevem gravitační síly a jejímž následkem je např. příliv a odliv.

Unikátní také je, že vědci porovnávali dva různé výzkumy. Ty současné s těmi, kteří zaznamenali v 60. a 70. letech minulého století týmy vědců z amerického programu Apollo.

Karel Steigerwald: Babiš by mohl vládnout i z vazby. Prezident je pro!
Karel Steigerwald 1. června 2019 • 14:18

Karel Steigerwald: Babiš by mohl vládnout i z vazby. Prezident je pro!

Ve správný okamžik na správném místě aneb Skvělé fotky, které vás zaručeně pobavíKlíčová slova: věda, zajímavosti, Měsíc, vesmír


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější