Vaše chování zásadně ovlivňuje život vaší kočky. Funguje to podobně jako u dětí, zjistili britští vědci | Reflex.cz
nahoru

Vaše chování zásadně ovlivňuje život vaší kočky. Funguje to podobně jako u dětí, zjistili britští vědci

Marie Barvínková31. května 2019 • 07:40
Chování kočky může souviset s osobností jejího majitele.
Chování kočky může souviset s osobností jejího majitele.
• foto: 
iStock.com

Je vaše kočka nervózní? Seká drápky, kudy chodí, přejídá se, nebo se nejradši mazlí a přede? Může to souviset s vaší osobností, zjistil britský výzkum. Kočky totiž mají sklon napodobovat chování páníčků a reagovat na jejich povahu. K podobným výsledkům v minulosti došly i průzkumy zabývající se chováním rodičů a dětí.

Vzorce v chování koček a povahové rysy jejich majitelů se rozhodli porovnat výzkumníci z Lincolnské university a Nottingham Trent University. Zkoumali víc než tři tisíce takových dvojic, většina z nich žila ve Velké Británii. Páníčkům dali vyplnit podrobné dotazníky, které měly charakterizovat jejich osobnost, a zároveň se jich ptali na to, jak se chovají a jak prospívají jejich chlupáči.

Geniální vynález pro městské kočky. Ve švýcarském Bernu se množí kočičí žebříky

Výsledky byly až zarážející. Připomínaly totiž výstupy z podobných průzkumů, které zjišťovaly, jak se chování a povaha rodiče promítne na dětech. V minulosti například vědci prokázali, že neurotická povaha rodiče může mít na dítě negativní vliv, co se týče tělesného i psychického zdraví. Celkově mu pak může snížit kvalitu života. Stejně je tomu u koček a jejich adoptivních „rodičů“.

Vliv na chování, povahu i váhu

Lidé, kteří měli vyšší skóre na škále neuroticismu, také spíše uváděli, že jejich kočka má problém s chováním – například že je agresivnější nebo úzkostlivější. Domácí mazlíčci neurotiků byli také častěji vystresovaní, měli chronická onemocnění nebo nadváhu. A vypadá to, že to funguje i opačně. Například lidé, kteří z testů vyšli jako velmi pečliví a svědomití, měli většinou méně úzkostlivé, méně agresivní a celkově přátelštější kočky. Nejspokojenější byly kočky jedinců, které výzkum vyhodnotil jako „milé a příjemné“. Právě jejich mazlíčci navíc většinou neměli problémy s váhou.

„Mnoho lidí svoje mazlíčky skutečně považuje za členy rodiny a vytváří si k nim úzkou sociální vazbu,“ vysvětluje Lauren Finkaová, specialistka na životní podmínky zvířat z Nottingham Trent University, která se na výzkumu podílela. „Není proto divu, že to, jak se zvířaty doma interagujeme a jak je vychováváme, je může výrazně ovlivnit. Na oba tyto faktory pak mají vliv zase naše osobnostní rysy.“

„Většina majitelů chce svým kočkám zajistit co nejlepší péči a podobné výzkumy by jim v tom mohly pomoci,“ dodala Finkaová. Samozřejmě to neznamená, že by si neurotičtí lidé zvířecího kamaráda neměli pořizovat. Odborníci na psychické zdraví (třeba i ti z Americké asociace pro léčbu úzkosti a deprese) to naopak doporučují.

20 nejpodivnějších věcí, které lidé kupují svým mazlíčkům. Psí parfém, zmrzlina i…
V Pekingu se o zmrzlé toulavé kočky postará plně automatizovaný útulek. Nakrmí je a …

Marie BarvínkováMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější