Vaše chování zásadně ovlivňuje život vaší kočky. Funguje to podobně jako u dětí, zjistili britští vědci | Reflex.cz
nahoru

Vaše chování zásadně ovlivňuje život vaší kočky. Funguje to podobně jako u dětí, zjistili britští vědci

Marie Barvínková31. května 2019 • 07:40
Chování kočky může souviset s osobností jejího majitele.
Chování kočky může souviset s osobností jejího majitele.
• foto: 
iStock.com

Je vaše kočka nervózní? Seká drápky, kudy chodí, přejídá se, nebo se nejradši mazlí a přede? Může to souviset s vaší osobností, zjistil britský výzkum. Kočky totiž mají sklon napodobovat chování páníčků a reagovat na jejich povahu. K podobným výsledkům v minulosti došly i průzkumy zabývající se chováním rodičů a dětí.

Vzorce v chování koček a povahové rysy jejich majitelů se rozhodli porovnat výzkumníci z Lincolnské university a Nottingham Trent University. Zkoumali víc než tři tisíce takových dvojic, většina z nich žila ve Velké Británii. Páníčkům dali vyplnit podrobné dotazníky, které měly charakterizovat jejich osobnost, a zároveň se jich ptali na to, jak se chovají a jak prospívají jejich chlupáči.

Geniální vynález pro městské kočky. Ve švýcarském Bernu se množí kočičí žebříky

Výsledky byly až zarážející. Připomínaly totiž výstupy z podobných průzkumů, které zjišťovaly, jak se chování a povaha rodiče promítne na dětech. V minulosti například vědci prokázali, že neurotická povaha rodiče může mít na dítě negativní vliv, co se týče tělesného i psychického zdraví. Celkově mu pak může snížit kvalitu života. Stejně je tomu u koček a jejich adoptivních „rodičů“.

Vliv na chování, povahu i váhu

Lidé, kteří měli vyšší skóre na škále neuroticismu, také spíše uváděli, že jejich kočka má problém s chováním – například že je agresivnější nebo úzkostlivější. Domácí mazlíčci neurotiků byli také častěji vystresovaní, měli chronická onemocnění nebo nadváhu. A vypadá to, že to funguje i opačně. Například lidé, kteří z testů vyšli jako velmi pečliví a svědomití, měli většinou méně úzkostlivé, méně agresivní a celkově přátelštější kočky. Nejspokojenější byly kočky jedinců, které výzkum vyhodnotil jako „milé a příjemné“. Právě jejich mazlíčci navíc většinou neměli problémy s váhou.

„Mnoho lidí svoje mazlíčky skutečně považuje za členy rodiny a vytváří si k nim úzkou sociální vazbu,“ vysvětluje Lauren Finkaová, specialistka na životní podmínky zvířat z Nottingham Trent University, která se na výzkumu podílela. „Není proto divu, že to, jak se zvířaty doma interagujeme a jak je vychováváme, je může výrazně ovlivnit. Na oba tyto faktory pak mají vliv zase naše osobnostní rysy.“

„Většina majitelů chce svým kočkám zajistit co nejlepší péči a podobné výzkumy by jim v tom mohly pomoci,“ dodala Finkaová. Samozřejmě to neznamená, že by si neurotičtí lidé zvířecího kamaráda neměli pořizovat. Odborníci na psychické zdraví (třeba i ti z Americké asociace pro léčbu úzkosti a deprese) to naopak doporučují.

20 nejpodivnějších věcí, které lidé kupují svým mazlíčkům. Psí parfém, zmrzlina i…
V Pekingu se o zmrzlé toulavé kočky postará plně automatizovaný útulek. Nakrmí je a …

Marie BarvínkováVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější