Čí dítě křičí nejvíc? Podívejte se na netradiční japonskou soutěž, kde se sumo snaží rozplakat batolata | Reflex.cz
nahoru

Čí dítě křičí nejvíc? Podívejte se na netradiční japonskou soutěž, kde se sumo snaží rozplakat batolata

Clara Zangová16. května 2019 • 16:40
Čí dítě křičí nejvíc? Podívejte se na netradiční japonskou soutěž, kde se sumo snaží rozplakat batolata
foto: Getty Iamges

Zatímco starostí většiny novopečených rodičů je asi to, jak své dítě utišit, v Japonsku je tomu jinak – alespoň během festivalu Nakizumo, který se už zhruba 400 let koná, když vrcholí jaro. Celý proces spočívá v tom, že dva bojovníci sumo, každý s jedním dítětem, se to „své“ snaží co nejdříve rozplakat. Jakkoliv zní toto utkání absurdně, má velkou tradici a náboženské ospravedlnění.

Festival Nakizumo se koná v celém Japonsku, nejvýznamnější je však ten v tokijské části Asakusa v chrámu Senso-ji. Před shlukem přihlížejících se v sumo ringu utkají dva zápasníci a dvě děti narozené během předchozího roku. Obraz je to na první pohled komický a úkol zápasníků zní drasticky. Není to však až tak dramatické, muži se snaží děti nejprve rozplakat tím, že s nimi lehce třesou, dělají na ně obličeje, vyluzují různé zvuky a opakují jim slova „naki naki“ neboli „plač“. Až pokud něžnější varianta nezabírá, rozhodčí si nasadí strašidelnou masku.

Vítězem je to dítě z dvojice, které začne brečet nejdříve. Skutečný boj začíná, pokud spustí obě děti ve stejný moment – pak se hraje o to, které batole se rozkřičí hlasitěji. Ceremoniál vychází z víry, že „Naku ko wa sodatsu“, což se dá přeložit jako „Dítě, které pláče, roste nejrychleji“. Japonci také věří, že plačící dítě bude silné a zdravé. Brek při ceremoniálu má rovněž zastrašit zlé duchy. Proto také sumo zápasníci zvedají „soutěžící“ vysoko nad hlavu, jakmile začnou vzlykat – ceremoniál má díky tomu být ještě silnější.

Jak Nakizumo festival vypadá, se podívejte ve fotogalerii:

Japonci představili nejrychlejší rychlovlak, v běžném provozu bude umět zdolávat 360…
Japonci na Chalchyn golu dostali tak tvrdou lekci, že je odradila od útoku na Sovětský …
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější