Čí dítě křičí nejvíc? Podívejte se na netradiční japonskou soutěž, kde se sumo snaží rozplakat batolata | Reflex.cz
nahoru

Čí dítě křičí nejvíc? Podívejte se na netradiční japonskou soutěž, kde se sumo snaží rozplakat batolata

Clara Zangová16. května 2019 • 16:40
Čí dítě křičí nejvíc? Podívejte se na netradiční japonskou soutěž, kde se sumo snaží rozplakat batolata
foto: Getty Iamges

Zatímco starostí většiny novopečených rodičů je asi to, jak své dítě utišit, v Japonsku je tomu jinak – alespoň během festivalu Nakizumo, který se už zhruba 400 let koná, když vrcholí jaro. Celý proces spočívá v tom, že dva bojovníci sumo, každý s jedním dítětem, se to „své“ snaží co nejdříve rozplakat. Jakkoliv zní toto utkání absurdně, má velkou tradici a náboženské ospravedlnění.

Festival Nakizumo se koná v celém Japonsku, nejvýznamnější je však ten v tokijské části Asakusa v chrámu Senso-ji. Před shlukem přihlížejících se v sumo ringu utkají dva zápasníci a dvě děti narozené během předchozího roku. Obraz je to na první pohled komický a úkol zápasníků zní drasticky. Není to však až tak dramatické, muži se snaží děti nejprve rozplakat tím, že s nimi lehce třesou, dělají na ně obličeje, vyluzují různé zvuky a opakují jim slova „naki naki“ neboli „plač“. Až pokud něžnější varianta nezabírá, rozhodčí si nasadí strašidelnou masku.

Vítězem je to dítě z dvojice, které začne brečet nejdříve. Skutečný boj začíná, pokud spustí obě děti ve stejný moment – pak se hraje o to, které batole se rozkřičí hlasitěji. Ceremoniál vychází z víry, že „Naku ko wa sodatsu“, což se dá přeložit jako „Dítě, které pláče, roste nejrychleji“. Japonci také věří, že plačící dítě bude silné a zdravé. Brek při ceremoniálu má rovněž zastrašit zlé duchy. Proto také sumo zápasníci zvedají „soutěžící“ vysoko nad hlavu, jakmile začnou vzlykat – ceremoniál má díky tomu být ještě silnější.

Jak Nakizumo festival vypadá, se podívejte ve fotogalerii:

Japonci představili nejrychlejší rychlovlak, v běžném provozu bude umět zdolávat 360…
Japonci na Chalchyn golu dostali tak tvrdou lekci, že je odradila od útoku na Sovětský …
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější