Je libo McCestovní pas? Rakouské McDonaldy jsou „miniambasádami“ pro americké turisty | Reflex.cz
nahoru

Je libo McCestovní pas? Rakouské McDonaldy jsou „miniambasádami“ pro americké turisty

Clara Zangová16. května 2019 • 14:05
Je libo McCestovní pas? Rakouské McDonaldy jsou „miniambasádami“ pro americké turisty
foto: Reuters - ilustrace

S platností od včerejšího dne mohou Američané, kteří jsou na dovolené v Rakousku a ocitli se v nesnázích, kontaktovat nejbližší pobočku McDonald’s. Krom toho, že si pochutnají na Big Macu, jim personál fastfoodu pomůže vyřešit běžné cestovatelské problémy, jako třeba ztrátu cestovního pasu. Řetězec McDonald’s sice nemá všechny pravomoci jako ambasády, ale s řadou potíží turistům může pomoci. Netradiční spolupráci vyjednal americký velvyslanec ve Vídni Trevor Traina.

„Američtí občané, kteří cestují po Rakousku a ocitli se v nesnázích bez možnosti obrátit se na ambasádu, mohou od 15. května 2019 zajít na kteroukoliv pobočku McDonald’s v Rakousku a zaměstnanci jim ji pomohou kontaktovat,“ objevilo se minulý pátek na facebookové stránce americké ambasády ve Vídni.

Řetězec fastfoodů sice nebude sloužit jako plnohodnotná ambasáda a nebude moci například vydávat nové cestovní pasy. Zaměstnanci by ale měli být schopni americkým turistům s řadou problémů poradit, případně je s ambasádou spojit. Zároveň podle dohody musí restaurace sloužit jako čtyřiadvacetihodinová horká linka mezi ambasádou a zmatenými turisty.

Nápad amerického velvyslance

S nápadem přišel americký velvyslanec ve Vídni Trevor Traina, někdejší podnikatel, kterého zvolil velvyslancem v loňském roce prezident Trump, sám známý svou láskou k fast foodům. Minulý pátek podepsala s Trainem dohodu šéfka rakouské sítě McDonald’s Isabelle Kuster – jak jinak než nad šálkem McCafé. Traina prý zvolil právě tento řetězec jak pro jeho oblibu u Američanů, tak pro jeho frekventovanost v Rakousku. McDonald’s sám vnímá svou úlohu jako formu podpory pro americké občany. Ujišťuje však Rakušany, že je tady stále i pro ně.

Alespoň podle reakcí na sociálních sítích nejsou zdaleka všichni Američané dalším stupněm „mcdonaldizace společnosti“ nadšeni. Některým se například zdá, jako by je velvyslanec považoval za příliš neschopné na to, aby si ambasádu vyhledali online. Podle Traina tím však jen maximalizuje možnost svých občanů dostat pomoc, když ji budou potřebovat, což je „povinnost číslo jedna každé ambasády na světě“.

McTrump: Americký prezident podával ke slavnostní večeři fastfood. Kvůli shutdownu nemá…
Spokojené krávy v McDonald's? Fastfood pomocí hyperreality ukáže, odkud bere hovězí maso
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější