Je libo McCestovní pas? Rakouské McDonaldy jsou „miniambasádami“ pro americké turisty | Reflex.cz
nahoru

Je libo McCestovní pas? Rakouské McDonaldy jsou „miniambasádami“ pro americké turisty

Clara Zangová16. května 2019 • 14:05
Je libo McCestovní pas? Rakouské McDonaldy jsou „miniambasádami“ pro americké turisty
foto: Reuters - ilustrace

S platností od včerejšího dne mohou Američané, kteří jsou na dovolené v Rakousku a ocitli se v nesnázích, kontaktovat nejbližší pobočku McDonald’s. Krom toho, že si pochutnají na Big Macu, jim personál fastfoodu pomůže vyřešit běžné cestovatelské problémy, jako třeba ztrátu cestovního pasu. Řetězec McDonald’s sice nemá všechny pravomoci jako ambasády, ale s řadou potíží turistům může pomoci. Netradiční spolupráci vyjednal americký velvyslanec ve Vídni Trevor Traina.

„Američtí občané, kteří cestují po Rakousku a ocitli se v nesnázích bez možnosti obrátit se na ambasádu, mohou od 15. května 2019 zajít na kteroukoliv pobočku McDonald’s v Rakousku a zaměstnanci jim ji pomohou kontaktovat,“ objevilo se minulý pátek na facebookové stránce americké ambasády ve Vídni.

Řetězec fastfoodů sice nebude sloužit jako plnohodnotná ambasáda a nebude moci například vydávat nové cestovní pasy. Zaměstnanci by ale měli být schopni americkým turistům s řadou problémů poradit, případně je s ambasádou spojit. Zároveň podle dohody musí restaurace sloužit jako čtyřiadvacetihodinová horká linka mezi ambasádou a zmatenými turisty.

Nápad amerického velvyslance

S nápadem přišel americký velvyslanec ve Vídni Trevor Traina, někdejší podnikatel, kterého zvolil velvyslancem v loňském roce prezident Trump, sám známý svou láskou k fast foodům. Minulý pátek podepsala s Trainem dohodu šéfka rakouské sítě McDonald’s Isabelle Kuster – jak jinak než nad šálkem McCafé. Traina prý zvolil právě tento řetězec jak pro jeho oblibu u Američanů, tak pro jeho frekventovanost v Rakousku. McDonald’s sám vnímá svou úlohu jako formu podpory pro americké občany. Ujišťuje však Rakušany, že je tady stále i pro ně.

Alespoň podle reakcí na sociálních sítích nejsou zdaleka všichni Američané dalším stupněm „mcdonaldizace společnosti“ nadšeni. Některým se například zdá, jako by je velvyslanec považoval za příliš neschopné na to, aby si ambasádu vyhledali online. Podle Traina tím však jen maximalizuje možnost svých občanů dostat pomoc, když ji budou potřebovat, což je „povinnost číslo jedna každé ambasády na světě“.

McTrump: Americký prezident podával ke slavnostní večeři fastfood. Kvůli shutdownu nemá…
Spokojené krávy v McDonald's? Fastfood pomocí hyperreality ukáže, odkud bere hovězí maso
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Vyšší bere aneb S kým na dovolené zahnula Monika Babišová
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Šmardování jako malonárodní politika
PREMIUM X Noví extrémisté: Palič izraelské vlajky a hanobitel amerických válečných hrobů bojuje za práva zvířat!
PREMIUM X Národ Metallica: Hity a dlouhé fronty na pivo na vyprahlé planině v Letňanech. A nakonec obří ohňostroj!
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější