V Číně navrhli stavbu pagody, jakou svět ještě skutečně neviděl | Reflex.cz
nahoru

V Číně navrhli stavbu pagody, jakou svět ještě skutečně neviděl

Daniel Baret12. května 2019 • 10:00
V Číně navrhli stavbu pagody, jakou svět ještě skutečně neviděl
foto: Amey Kandalgaonkar

Bouřlivě se rozvíjející a bohatnoucí Čína je v posledních letech kromě jiného také rájem různých architektonických experimentů. Ovšem návrh, který teď zveřejnil indický architekt, designer a fotograf Amey Kandalgaonkar, zasahuje do oblasti, ve které se zatím až tolik neexperimentovalo. Kandalgaonkar, který má jednu ze svých kanceláří v čínské Šanghaji, představil projekt nové pagody, který vyrazil dech i mnoha Číňanům.

Amey Kandalgaonkar navrhl výstavbu pagody ve zcela moderním stylu a podle všeho jeho stavba nemá ve světě obdoby. Hlavní roli hraje surový beton a výrazné geometrické tvary. Navíc je výzdoba minimální, což je oproti tradičním pagodám také velká změna. Betonové sloupy v tomto moderním pojetí nahrazují tradiční dřevěné konstrukce a vždy ikonické střechy pagody jsou v tomto případě vytvořeny jako betonové desky. Vše je prostoupeno zelení.

Nová Notre Dame s ovocným sadem u střechy. Slavný ekologický architekt zveřejnil…

Dočká se zvláštní stavba realizace?

Přitom pagoda je označení pro tradiční věžovou stavbu, která se vyvinula z indické stúpy (ta slouží k uchovávání ostatků význačných mistrů nebo k ukládání cenných předmětů) a je běžná ve východní a jihovýchodní Asii. Většina pagod slouží k náboženským účelům, i když v Číně dnes tomu tak vždy není.

V různých zemích najdeme pagody hodně odlišných podob. Obvykle jsou to vícepatrové, čtyřhranné či osmihranné štíhlé věže, na jejichž vrcholu se nachází hrot s většinou lichým počtem kruhů. Existují konstrukce ze dřeva, kamene i cihel. Umění těchto původně věžových buddhistických staveb prý pochází z Nepálu, odkud jej místní stavební mistři přenesli do Číny, kde pagoda nabyla nových forem.

Návrh architekta Ameye Kandalgaonkara je ale zcela originální. Zda se do tohoto projektu ovšem někdo pustí a stavba zvláštní pagody dojde realizace, je zatím nezodpovězenou otázkou.

Na návrhy zvláštní pagody se podívejte ve fotogalerii:

David Vávra: S Babišem a Zemanem bojujeme humorem. Dřív by nás za to zavřeli, dnes je…
Putin si opět hrál na hokejistu, proměnil se ve stroj na skórování. Ale také spadl,…

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,060
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější