nahoru

V Číně navrhli stavbu pagody, jakou svět ještě skutečně neviděl

Daniel Baret 12. května 2019 • 10:00
V Číně navrhli stavbu pagody, jakou svět ještě skutečně neviděl
foto: Amey Kandalgaonkar

Bouřlivě se rozvíjející a bohatnoucí Čína je v posledních letech kromě jiného také rájem různých architektonických experimentů. Ovšem návrh, který teď zveřejnil indický architekt, designer a fotograf Amey Kandalgaonkar, zasahuje do oblasti, ve které se zatím až tolik neexperimentovalo. Kandalgaonkar, který má jednu ze svých kanceláří v čínské Šanghaji, představil projekt nové pagody, který vyrazil dech i mnoha Číňanům.

Amey Kandalgaonkar navrhl výstavbu pagody ve zcela moderním stylu a podle všeho jeho stavba nemá ve světě obdoby. Hlavní roli hraje surový beton a výrazné geometrické tvary. Navíc je výzdoba minimální, což je oproti tradičním pagodám také velká změna. Betonové sloupy v tomto moderním pojetí nahrazují tradiční dřevěné konstrukce a vždy ikonické střechy pagody jsou v tomto případě vytvořeny jako betonové desky. Vše je prostoupeno zelení.

Dočká se zvláštní stavba realizace?

Přitom pagoda je označení pro tradiční věžovou stavbu, která se vyvinula z indické stúpy (ta slouží k uchovávání ostatků význačných mistrů nebo k ukládání cenných předmětů) a je běžná ve východní a jihovýchodní Asii. Většina pagod slouží k náboženským účelům, i když v Číně dnes tomu tak vždy není.

V různých zemích najdeme pagody hodně odlišných podob. Obvykle jsou to vícepatrové, čtyřhranné či osmihranné štíhlé věže, na jejichž vrcholu se nachází hrot s většinou lichým počtem kruhů. Existují konstrukce ze dřeva, kamene i cihel. Umění těchto původně věžových buddhistických staveb prý pochází z Nepálu, odkud jej místní stavební mistři přenesli do Číny, kde pagoda nabyla nových forem.

Návrh architekta Ameye Kandalgaonkara je ale zcela originální. Zda se do tohoto projektu ovšem někdo pustí a stavba zvláštní pagody dojde realizace, je zatím nezodpovězenou otázkou.

Na návrhy zvláštní pagody se podívejte ve fotogalerii:

Diskuse ke článku