Veganská restaurace vlastněná lesbičkami, která účtovala mužským zákazníkům speciální vysokou daň, končí | Reflex.cz
nahoru

Veganská restaurace vlastněná lesbičkami, která účtovala mužským zákazníkům speciální vysokou daň, končí

Radka Typltová26. dubna 2019 • 15:58
Veganská restaurace vlastněná lesbičkami, která účtovala mužským zákazníkům speciální vysokou daň, končí
foto: Handsome Her

Restaurace Handsome Her v australském Melbourne po dvou letech fungování končí. Její majitelky si stěžují, že se podnik stal boxovacím pytlem internetu. Ženám nabízely přednostní místa, mužům pak účtovaly 18 procent z ceny navíc, aby „dorovnaly rozdíly v platech“. Kvůli tomuto „reverznímu sexismu“ se staly terčem verbálních útoků, především z mužských klávesnic.

„Nikdy jsme se v duchu sociální spravedlnosti nevyhýbaly kontroverzím a odcházíme ve stejném stylu, ve kterém jsme přišly: ve smršti směšných a naštvaných mužských slz. Ujišťujeme vás však, že nejsme zavřeny kvůli oněm mužským slzám nebo misogynním jedovatým poznámkám od aktivistů za práva mužů. Jsme lesbičky, které jsou svědkyně křehkosti mužského ega. Tyto urážlivé komentáře byly většinou zábavné a pouze posílily naše názory na to, jak toxický sexismus je, a byly pro nás velkou motivací,“ píšou provozovatelky restaurace.

A ujišťují, že nekončí ani kvůli nedostatku financí. „Pokud jste u nás byli, víte, že fungujeme v pohodě. Většina našich mužských zákazníků zaplatila nad rámec volitelného příplatku, který věnujeme charitě. Restaurace pro nás byla čímsi jako sociálním experimentem a došly jsme k závěru, že stojí za to poukazovat na své politické názory jak v životě, tak v byznysu. Přestože by tomu někteří lidé rádi věřili, mužská daň nás nepřivedla k bankrotu, prostě už nechceme vlastnit kavárnu. Podnik jsme prodaly, protože jsme mladé, vzdělané a chceme zažít další dobrodružství!“ napsaly majitelky restaurace na facebookovou stránku podniku. Poslední den před zavřením nabízely jídlo za cenu, kterou si určili sami zákazníci. Výtěžek bude následně věnován neziskové organizaci Maiti Nepál, která chrání nepálské dívky před zneužíváním, vykořisťováním a mučením.

Příručka moderního fotra: Zápis do školy – první nápor na rodičovu psychiku

Boxovacím pytlem celého internetu

Majitelky restaurace chtěly v roce 2017, když Handsome Her otevřely, povzbudit veřejnou diskuzi o sociální nerovnosti mezi muži a ženami. Radikální reakce je překvapily a podle jejich slov utvrdily v nutnosti konfrontovat a demontovat patriarchát. „Najednou jsme se staly boxovacím pytlem nejen Melbourne, ale i celého internetu. Byly jsme zlé, diskriminující ženy, které nenávidí muže,“ vzpomínají. „Pokud ale lidé daň zaplatit odmítli, nevykoply jsme je ze dveří. Byla to jen dobrá příležitost udělat něco dobrého,“ podotýká Alexandra O’Brien, spolumajitelka Handsome Her.

„Povzbuzovaly jsme řadu různých názorů ze všech průsečíků společnosti a trvaly na tom, že lidé kritizují kvůli svému vnitřnímu strachu z konfliktu se zvídavostí a otevřeností spíše než z nepřátelství. Nevěříme ve starou praxi umlčování žen jako způsobu dusivé debaty a vyhýbání se konfliktům. Myslíme si, že svět by byl lepším místem, kdyby lidé přestali dávat vinu jiným a převzali zodpovědnost za své vlastní příspěvky,“ dodávají dnes už bývalé majitelky restaurace.

Jandák vám dá přes hubu. Přímočarý neherec hraje dlouhodobě sám sebe, hulváta s…
Muži souložili s 9 kobylami, kozou, krávou a několika psy. Zvířata jim přidržoval…

Radka TypltováVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější