Velikonoce na dně oceánu – dva rozkošní mořští slimáci vypadají jako ovce a králík, který má penis jako šíp | Reflex.cz
nahoru

Velikonoce na dně oceánu – dva rozkošní mořští slimáci vypadají jako ovce a králík, který má penis jako šíp

Radka Typltová21. dubna 2019 • 10:00
"Mořští králíci" jsou vyzbrojeni neuvěřitelně dlouhými pohlavními orgány, které jako šíp vystřelují na svého partnera
• video: 
Youtube

Nic roztomilejšího už dneska na internetech neuvidíte. „Mořská ovce“ a „mořský králík“ však kromě plyšákoidního zjevu disponují nečekanými schopnostmi. Neměří víc než 2 centimetry a potkáte ho na dně Indického a Tichého oceánu. To „očuchává“ od pobřeží Jižní Afriky až do oblasti centrálního Pacifiku. Byl pozorován na Filipínách, Nové Guineji, v Tanzanii, na Seychelách, na Réunionu a dokonce i v Japonsku. Jeho obvyklá barva je žlutá nebo oranžová, existuje ale i bílý s černými skvrnami. Nepřipomíná však dalmatina, nýbrž roztomilého králíčka. Japonci ho zbožňují. Dostal se do komiksu i animovaného seriálu Spongebob a můžete si ho koupit jako plyšáka.

Jeho tělo je porostlé drobnými senzorickými výrůstky zvanými caryophyllidia. Ty jsou uspořádány kolem tmavých skvrnek a dodávají tak „mořskému králíčkovi“ jeho skrvrnitý vzhled. Jeho „uši“ - dvě anténní struktury na hlavě - mu pak pomáhají detekovat chemikálie ve vodě, díky kterým dokáže nalézt potravu a ostatní mořské slimáky. Dýchá skrze peříčkovité žábry, které jsou prodloužením řitního otvoru.

Stejně jako většina mořských slimáků jsou „mořští králíci“ hermafroditní. Mají mužské i ženské reprodukční orgány, přesto potřebují k reprodukci partnera, se kterým si vymění navzájem spermie. Jsou vyzbrojeni neuvěřitelně dlouhými pohlavními orgány, které jako šíp vystřelují na svého partnera. Žijí krátce, jen několik měsíců, nejdéle rok. Každá šance „vystřelit šíp“ se počítá.

Ale pozor, tihle plyšáčci nejsou vhodní k mazlení, protože jsou velmi toxičtí.

Vejdumky, vejdunky, vejfuky aneb Co Češi dělají o Velikonocích. Víte, jaký je původ…

Energie z fotosyntézy

Dalším krajně roztomilým druhem mořského slimáka je Costasiella kuroshimae, kterému se přezdívá „mořská ovce“, přestože v „obličeji“ vypadá spíš trochu jako kráva. Její tělo připomínající listy fosforeskuje. Dorůstá do délky 5 milimetrů a potkáte ji na pastvinách na dně oceánu poblíž Japonska, Indonésie nebo Filipín. Pase se na zelených řasách.

Mořskému slimáku Costasiella kuroshimae se přezdívá „mořská ovce“Mořskému slimáku Costasiella kuroshimae se přezdívá „mořská ovce“

Možná vás překvapí, že funguje prakticky stejně jako rostliny, které získávají energii pomocí fotosyntézy. Tento způsob se nazývá kleptoplastie. „Mořská ovce“, stejně jako zadožábří vodní plži z rodu Elysia, získává chloroplasty z řas, udržuje je ve svých buňkách a pomocí nich následně produkuje energii. Na tento „sluneční pohon“ dokáže pak jet až několik měsíců.

Exoti zvířecí říše: Obojživelník ve tvaru penisu nebo pudlí můra
Lannisterové a spol. 10 nenormálních, zdegenerovaných, vražedných rodinek Westerosu ze…

Radka Typltová


Klíčová slova: oceán, velikonoce, hermafrodit


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější