Pyramida na nádvoří Louvru dostala ke kulatinám zajímavý dárek. Vydržel jeden den | Reflex.cz
nahoru

Pyramida na nádvoří Louvru dostala ke kulatinám zajímavý dárek. Vydržel jeden den

Dominik Patzner3. dubna 2019 • 15:50
Pyramida na nádvoří Louvru dostala ke kulatinám zajímavý dárek. Vydržel jeden den
foto: Instagram JR

Slavná skleněná pyramida, která od března 1989 slouží jako hlavní vstup do pařížského muzea Louvre, oslavila své výročí otevření velkolepě. Instalaci vytvářející optickou iluzi, že pyramida vystupuje hluboko z podzemí, vytvořil francouzský streetartový umělec Jean René, více známý pod pseudonymem JR.

Projekt oslavující třicet let od otevření stavby dokončil JR za pomoci několika set dobrovolníků poslední březnový pátek. Rozsáhlá instalace vytvořená z dvou tisíc archů papíru zabrala téměř celou plochu hlavního nádvoří Louvru a okamžitě přilákala davy turistů. Pohled z nejlepšího úhlu, v němž iluze nejvýrazněji vynikla, zachytily kamery ze střechy muzea.

Adolf Hitler chtěl být umělcem, ale jeho 35 obrazů dokazuje, že to byla marná snaha

Lákadlo pro ty, ketří by do galerie nešli

Vzhledem k neodolnému materiálu však instalace vydržela neporušená jen několik hodin a už v sobotu se objevily první trhliny a odlepené cáry papíru. To bylo ale podle umělce záměrem. On sám na sociálních sítích vyzdvihnul fakt, že smysl tohoto uměleckého experimentu spočívá právě v jeho jepičím životě. „Celý proces byl o účasti dobrovolníků, návštěvníků a uchování vzpomínek,“ popsal svůj hlavní záměr.

Pařížská pyramida kvůli svému umístění v historickém komplexu Louvru budí emoce už od své stavby. JR s ní ale nepracoval poprvé – v květnu 2016 nechal celou stavbu zmizet díky oklamání lidského oka. Jeho pouliční umění se už víc jak deset let objevuje v různých světových městech, tvořil už v Šanghaji, Los Angeles, Havaně, Berlíně nebo Istanbulu. Svými díly se snaží upoutat pozornost těch, kteří by do galerie nikdy nešli.

Instalaci a její zbytky si můžete prohlédnout ve fotogalerii:

Nahlédněte do života v lesbické komuně prostřednictvím unikátních fotografií
Dospívající Sophia Lorenová: Málo známé snímky slavné herečky, když byla ještě teenager

Dominik PatznerVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,030
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější