nahoru

Pyramida na nádvoří Louvru dostala ke kulatinám zajímavý dárek. Vydržel jeden den

Dominik Patzner 3. dubna 2019 • 15:50
Pyramida na nádvoří Louvru dostala ke kulatinám zajímavý dárek. Vydržel jeden den
foto: Instagram JR

Slavná skleněná pyramida, která od března 1989 slouží jako hlavní vstup do pařížského muzea Louvre, oslavila své výročí otevření velkolepě. Instalaci vytvářející optickou iluzi, že pyramida vystupuje hluboko z podzemí, vytvořil francouzský streetartový umělec Jean René, více známý pod pseudonymem JR.

Projekt oslavující třicet let od otevření stavby dokončil JR za pomoci několika set dobrovolníků poslední březnový pátek. Rozsáhlá instalace vytvořená z dvou tisíc archů papíru zabrala téměř celou plochu hlavního nádvoří Louvru a okamžitě přilákala davy turistů. Pohled z nejlepšího úhlu, v němž iluze nejvýrazněji vynikla, zachytily kamery ze střechy muzea.

Lákadlo pro ty, ketří by do galerie nešli

Vzhledem k neodolnému materiálu však instalace vydržela neporušená jen několik hodin a už v sobotu se objevily první trhliny a odlepené cáry papíru. To bylo ale podle umělce záměrem. On sám na sociálních sítích vyzdvihnul fakt, že smysl tohoto uměleckého experimentu spočívá právě v jeho jepičím životě. „Celý proces byl o účasti dobrovolníků, návštěvníků a uchování vzpomínek,“ popsal svůj hlavní záměr.

Pařížská pyramida kvůli svému umístění v historickém komplexu Louvru budí emoce už od své stavby. JR s ní ale nepracoval poprvé – v květnu 2016 nechal celou stavbu zmizet díky oklamání lidského oka. Jeho pouliční umění se už víc jak deset let objevuje v různých světových městech, tvořil už v Šanghaji, Los Angeles, Havaně, Berlíně nebo Istanbulu. Svými díly se snaží upoutat pozornost těch, kteří by do galerie nikdy nešli.

Instalaci a její zbytky si můžete prohlédnout ve fotogalerii:

Dominik Patzner
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.