nahoru

Třešně a hvězdy na turné. Česká módní značka připomíná zvěrstva komunismu originálním designem

-bam-27. února 2019 • 09:20
Třešně a hvězdy na turné. Česká módní značka připomíná zvěrstva komunismu originálním designem
foto: My Dear Clothing

Mladá streetwearová značka My Dear Clothing vyrobila novou řadu triček. Mladí tvůrci tentokrát prostřednictvím módy připomínají důležité milníky z naší novodobé historie. Trička vznikla k třicetiletému výročí Sametové revoluce a prodávat se začala symbolicky k 25. únoru, který máme v paměti ukotven jako den, kdy se u nás v roce 1948 začaly přepisovat dějiny.

Nová trička na první pohled vypadají jako oblečení hardcorové kapely k jejímu aktuálnímu turné. Zdání ale klame! Při bližším zkoumání totiž zjistíte, že tou „kapelou“ je KSČ, jejíž „tour Star & Cherries“ trvala od roku 1948 až do roku 1989. Místo koncertních zastávek jsou na zadní části triček vypsaná nejzásadnější data z doby komunistické nadvlády. Součástí je také stručný popis toho, co se tenkrát odehrálo či jaký to mělo další dopad na dění v tehdejším Československu.

Celkem je na tričku vyobrazeno jedenáct největších křivd a nespravedlností, které se u nás za komunismu staly. S jejich výběrem pomohl klukům z My Dear Clothing historik. Pomyslná tour začíná únorem 1948, kdy komunisté na dalších 41 let nastolili „vládu jedné strany“. V rychlém tempu pak následují další události jako například zmasakrování členů Junáka, poprava Milady Horákové, proces s československými hokejisty, invaze vojsk Varšavské smlouvy nebo soudní proces s členy hudební skupiny The Plastic People of the Universe. Poslední zastávku pak představuje 17. listopad 1989.

Značka My Dear Clothing už v minulost několikrát jasně ukázala, že si s ničím nebere servítky, nebrání se kontroverzi a baví ji bořit zažité mýty i stereotypy. Co na jejich aktuální design říkáte?

-bam-
Diskuse ke článku