Dlouhé zimní večery ve světle svíčky? Dánská obsese útulností je zdraví vysoce nebezpečná | Reflex.cz
nahoru

Dlouhé zimní večery ve světle svíčky? Dánská obsese útulností je zdraví vysoce nebezpečná

Johana Kudrnová16. prosince 2018 • 14:40
ilustrační foto
ilustrační foto
• foto: 
istock.cz

Dánské slovo hygge je do jiných jazyků těžko přeložitelné. V češtině má asi nejblíže ke slovu „útulný“. Dánové jej již několik let úspěšně vyváží do zahraničí, jelikož touha po útulném příbytku, který by tvořil dokonalou kulisu života bez stresu, je koncept jako stvořený pro dnešní dobu. K hygge neodmyslitelně patří měkké světlo svíček. Průměrný Dán jich ročně vypálí 3,5 kilogramu. Vědci ale nyní bijí na poplach. Ptáte se proč?

Vědci z Kodaňské univerzity zveřejnili výsledky pokusů na myších, které prokázaly, že částice vznikající při pálení svíčky jsou škodlivější než výfukové plyny. Dlouhodobé vystavení částicím ze svíček může způsobit zápal plic, arteriosklerózu a závažné změny na plicích a ve slezině.

Dánové kvůli výzkumu začali bít na poplach. Ačkoliv se přesně neví, proč jsou zplodiny ze svíček tak škodlivé, jisté je, že seveřané svému zdraví škodí v tomto ohledu daleko více než jiné národy.

Křížem krážem jednou z nejšťastnějších zemí světa aneb co nevynechat při cestování po …

Poradní komise nyní vydala doporučení, kterých by se měli Dánové řídit a omezit tak spotřebu svíček v domácnostech na minimum. Profesor Lars Gunnarsen tematiku spojil se znepokojující statistikou úmrtnosti Dánů. Ta je oproti jiným státům západní Evropy vyšší.

Zda k nižšímu věku dožití přispívá něco zdánlivě tak neškodného jako svíčky, není samozřejmě jisté. Na vinně bude s největší pravděpodobností spíše vysoká konzumace alkoholu a rozšířenost kouření cigaret. Dělání si pohodové atmosféry prostřednictvím voňavých svíček tomu ovšem zřejmě nepřispívá.

Novou generaci Američanů vychovávají digitální asistentky
Martin Mrázek 20. července 2018 • 10:57

Novou generaci Američanů vychovávají digitální asistentky

Kromě škodlivých účinků na zdraví zvedne obliba hygge v Dánsku také každoročně počty požárů. V zimním období jich v Dánsku kvůli nehlídaným svíčkám vypukne až o 35 % více.

Manažer kodaňské požární prevence Marcello Francati upozorňuje, že v extrémním ohrožení jsou děti a teenageři, kteří se v hygge stylu vyžívají ještě více než dospělí. Rodiče by podle něj měli svíčky v pokojích svých potomků nahradit led lampami, které vytváří útulnou atmosféru a zároveň jsou bezpečné.

Studie OSN tvrdí, že Skandinávci patří mezi nejšťastnější lidi světa, pravda je ale jiná
Tohle uvidíte jen v Rusku. Snímky, které ukazují jeho nejupřímnější tvář
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější