nahoru

Zahrajte si na pilota. V centru Prahy si můžete zalítat s dopravním letadlem

red12. listopadu 2018 • 17:20
Zahrajte si na pilota. V centru Prahy si můžete zalítat s dopravním letadlem
foto: My Airlines

Zapadnou za vámi hermeticky uzavřené dveře a ocitnete se ve své pilotní kabině. Vzadu jsou dvě řady sedadel pro pasažéry první třídy a před vámi nekonečná řada svítících tlačítek. Z okna sledujete ruch letiště Václava Havla. Boeing se na rozdíl od airbusu neřídí elektronicky, takže vše od plynu po vztlakové klapky je ve vašich rukou. Ale nezoufejte, s letem vám pomohou instruktoři, kteří pilotují letadla ČSA.

Unikátní simulátor My Airlines je na Újezdě už od roku 2016. Vyrovná se mu pouze simulátor na letišti Václava Havla, ten je však veřejnosti nepřístupný. Slouží pouze ke školení profesionálních pilotů ČSA. Jenže milovník létání a pilot dopravních letadel, jeden z nynějších spolumajitelů, chtěl poskytnout zážitek z létání úplně všem. Jeho nápad vyšel na 20 milionů korun a přípravy trvaly rok.

Nyní projekt míří mnohem výš. Kromě laické veřejnosti by mohl sloužit také studentům, kteří se připravují na pilotování dopravních letadel. Ostatně k tomu má všechny předpoklady. Dokonce i profesionální piloti mohou simulátor využít a natrénovat si tam mimořádné situace, které by mohly během jejich práce nastat, jako je požár včetně vypadnutí a nasazení kyslíkových masek anebo selhání motorů. „Občas se tu zkoušejí i přemety a jiné akrobatické prvky, které by vám ve skutečném letadle neprošly,“ vysvětluje pilot Jakub Zeman.

Destinací vašeho letu může být kterékoliv z 24 tisíc letišť celého světa. A v Boeingu 737 si můžete zaletět na místa, kam byste se ve skutečném letadle nikdy nepodívali. Chcete se vznést nad historická centra měst, obkroužit si Eiffelovku nebo pyramidy v Gíze? To všechno jako piloti leteckého simulátoru klidně můžete. Hodina pilotování vyjde na 4 tisíce korun, ale můžete se podělit s dalšími deseti lidmi. Pilotování Boeingu 737 je skvělý zážitek jak pro úplné amatéry, tak pro pokročilejší nadšence.  

red


Klíčová slova: letadlo, Boeing, pilot, simulátorDiskuse ke článku