Konec moderátorů? Čína má prvního naprogramovaného průvodce zprávami na světě | Reflex.cz
nahoru

Konec moderátorů? Čína má prvního naprogramovaného průvodce zprávami na světě

Clara Zangová9. listopadu 2018 • 12:20
Čínský moderátor s umělou inteligencí
• video: 
Facebook.com

Čínská státní zpravodajská agentura Sin-chua představila ve čtvrtek na World Internet Confrence prvního virtuálního moderátora na světě. „Budu pracovat neúnavně, abyste byli stále informovaní. Texty budou nepřetržitě zapisovány do mého systému,“ představil se moderátor. Podle Sin-chua bude nový „zaměstnanec“ agentury schopný pokrývat aktuální dění 24 hodin denně, a tak bude zpravodajství levnější a efektivnější.

Nový čínský virtuální moderátor je schopný číst zprávy v čínštině a v angličtině. K napodobení lidského hlasu, pohybu rtů a výrazů tváře mu napomohl systém umělé inteligence. Vzezření i hlasy obou modelů, anglicky i čínsky mluvícího, vycházejí ze skutečných moderátorů Sin-chua. Ten anglicky mluvící je napodobeninou Zhanga Zhaoa. Podle agentury může být novinka velmi užitečná například při šíření velmi důležitých aktuálních zpráv.

Sin-chua upřesnila, že moderátor může také sám sbírat data a učit se z živých vysílání skutečných lidí. Může prý celodenně obsluhovat zpravodajský web státní agentury, stejně jako sociální sítě a stal se už členem týmu redaktorů. Sin-chua tvrdí, že virtuální moderátor umí číst tak přirozeně jako profesionál v oboru.

Ne všichni jsou z vynálezu nadšení. Jeho mluva a vzhled nejsou stoprocentně přirozené. „Je těžké to sledovat déle než několik minut. Je to velmi ploché, jednolité, bez rytmu, důrazů či změn rychlosti řeči,“ zkritizoval moderátora profesor Wooldridge na BBC. Wooldridge také zmínil důležitou věc, a to že moderátoři zpráv jsou často osobami, které požívají velké důvěry veřejnosti. „Když sledujete pouhou animaci, naprosto se ztrácí pouto mezi divákem a moderátorem,“ doplnil profesor. Noel Sharkey z Sheffieldské univerzity zase počin zhodnotil jako dobrý první pokus, který se bude zlepšovat postupem času.

Nanotechnologie za vás uklidí – a nejen to
Prezentace klienta 17. října 2018 • 16:45

Nanotechnologie za vás uklidí – a nejen to

Monacké knížectví expanduje. Druhý nejmenší stát světa se zvětší o 15 hektarů
Nečekaný úspěch: Zeman se vrhá na hudební dráhu a prezidentovat bude už jen okrajově ve…
 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější