Bůh miluje metal. Finové boří kostely netradiční mší | Reflex.cz
nahoru

Bůh miluje metal. Finové boří kostely netradiční mší

Clara Zangová7. listopadu 2018 • 06:55
Finská metalová mše World Wide Metal Mass
• video: 
Facebook.com

Finsko je metalová velmoc, o tom není pochyb. Kapely jako Nightwish nebo Apocalyptica jsou toho důkazem. Věděli jste ale, že Finové natolik milují metalovou hudbu, že si ji užívají i na mších? Svůj sen si plní luteránský pastor Haka Kekӓlӓinen už od roku 2006, kdy začal bohoslužby v doprovodu své milované muziky pořádat po celém Finsku.

„Nemá to nic společného se Satanismem. Děláme to kvůli Bohu a pro Boha. Po každé mši, když se venku setkám s lidmi, říkají mi, že jsou plní radosti. Bůh metalovou hudbu miluje, říká 55letý muž. Když na sobě zrovna nemá kněžské roucho, sám vypadá jako správný metalista. Tmavé vlasy mu splývají pod ramena, nosí plnovous a černou koženkovou bundu. Metalu fandí prý už od roku 1970.

 Mše jsou populární a kostely plné. Premiéra proběhla před dvanácti lety v kostele Temppeliaukio v Helsinkách. Tehdy dorazilo okolo 1300 lidí,takže se do kostele nevešli všichni. Mše podle Kekӓlӓinena přitahují lidi nejrůznějšího věku i smýšlení. Na jedné měl prý nejmladší účastník 2 měsíce a nejstarší 87 let. Na bohoslužby navíc chodí jak lidé, kteří metal běžně neposlouchají, tak i lidé, kteří zase normálně nechodí do kostela.

 „Metalová mše je docela normální, jen jsou veškeré písně v metalové aranži,“ vysvětluje pastor. Tento druh hudby je podle něj pozitivní, uvolňující, a Kekӓlӓinen vidí specifický vztah mezi metalovou muzikou a náboženskými písněmi. Kapela, která doprovází pastorova kázání, už ze svých „koncertů“ ve finských kostelech dokonce vydala album.

Krucifix není náboženský symbol, hidžáb a jarmulka ano: V Québecu jsou si někteří rovnější
Prudce jedlé Finsko: Ochutnejte delikatesy „země tisíce jezer“
Lenka Požárová 1. října 2018 • 14:19

Prudce jedlé Finsko: Ochutnejte delikatesy „země tisíce jezer“

Kostely, které se dotýkají nebes aneb Nejvyšší svatostánky světaKlíčová slova: náboženství, víra, hudba, Metal, pastor, Finsko, mše


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější