89 rodin z celkem 57 tisíců rozdělených Korejců se setkaly před zraky novinářů | Reflex.cz
nahoru

89 rodin z celkem 57 tisíců rozdělených Korejců se setkaly před zraky novinářů

Tereza Stonišová25. srpna 2018 • 15:30
89 rodin z celkem 57 tisíců rozdělených Korejců se setkaly před zraky novinářů
foto: CNN

Lee Keum-seomová, dobře vypadající dvaadevadesátiletá dáma v bílém klobouku, plačtivě halasí a lomí rukama. Následně je roztáhne a obejme muže z druhé strany ostnatého drátu, z druhé strany jedné z nejúzkostlivěji hlídaných hranic na světě. Lee právě po 68 letech mohla obejmout svého syna.

Sangu Cholovi byli čtyři roky, když jej jeho matka viděla naposledy. Nyní je mu 71 let a nevypadá o nic více starší než jeho o 21 let starší matka. Matka žije v Jižní Koreji, její syn v její severní totalitní sestře. Jejich setkání, kam 92letou matku dovezl jihokorejský autobus, bylo plné slz, smutku i radosti. V místnosti, kde se rodiny setkávaly, byli také novináři z několika světových i korejských médií.

Sang a Lee patří k těm nemnohým šťastnějším, jimž se dostalo privilegia vidět se během unikátního setkání v Severní Koreji, na němž obě země participovaly. Tento rok totiž obě země podepsaly takzvanou Panmunjomskou deklarci, v níž slibují opětovné sblížení rozdělených rodin (deklarace je však sepsaná až příliš vágním jazykem, než aby bylo možné se na ni přímo odvolávat). Celkem 57 tisíc Korejců z obou „stran“ podaly zvláštní žádost, na jejímž základě se v případě šťastného losu dostane několika jedincům privilegium vidět svého příbuzného po dlouhých 68 letech. Z 57 tisíců bylo vybráno pouze 89 rodin.

Za rozdělení desetitisíců rodin může fakt, že se pohybovali v nyní demilitarizovaném území na současné hranici Jižní a Severní Koreje. Příběh této rodiny je jen jeden z mnohých, odhadem zhruba 57 tisíců dalších, jejichž životy nenávratně poznamenal korejský spor z 50. let minulého století. Evropa zná podobné příběhy z doby berlínských krizí, který rozdělil mnoho rodin Berlínskou zdí. S pádem zdi a sjednocením Německa se však rozdělené rodiny opět spojily, byť s nezhojitelnými jizvami na srdcích. Jižní a Severní Korea jsou ale stále rozdělené a znepřátelené země, kde bolestné téma lidí, kteří nemohou žít v blízkosti svých příbuzných, stále trvá.

Lehké erotično a spousta ještěrů. Tentokrát v Římě. A trochu jako Pratchett

 

Anna Coleman Ladd: Žena, která vracela tváře a měnila život zmrzačeným válečným veteránům
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější