nahoru

Jedete do Dubaje? Nemusíte být uvězněni mezi mrakodrapy, poblíž jsou i krásné hory

Viliam Buchert 13. července 2018 • 13:00
Jedete do Dubaje? Nemusíte být uvězněni mezi mrakodrapy, poblíž jsou i krásné hory
foto: Dubai Tourism

Dubaj ve Spojených arabských emirátech je v posledních letech jednou z vůbec nejmódnějších destinací pro turisty z celého světa. Jen loni tam přijelo i přes 70 tisíc Čechů. Většina z nich zůstává v bouřlivě se rozvíjejícím městě, posetém mrakodrapy, nákupními středisky a nabízejícím nejrůznější druhy zábavy. Jenže v emirátu je i historické městečko Hatta, které leží v horách, kde se můžete „schovat“ před městem, kde často panují vysoké teploty.

Například v současnosti v Dubaji dosahuje teplota až kolem 40 stupňů. Na některých místech bylo v minulých dnech dokonce zaznamenáno 50 stupňů. Před podobnými teplotami se turisté ukrývají do hotelů, nákupních center či lelkují na plážích. V emirátu ale existuje i netradiční možnost, kde lze přírodě čelit. Pomůže v tom samotná příroda v pohoří al-Hadžar u hranic s Ománem. Tam se nachází historické sídlo Hatta, jež má kolem 13 tisíc obyvatel.

Lidé, kteří trvale bydlí v městě Dubaj, „utíkají“ do Hatty už od počátku 80. let. Turisté z ciziny ji více objevují až v poslední době. Najdou zde nejenom možnosti zajezdit si na kajaku (to je v pouštním emirátu skutečně rarita), ale také desítky starých zrekonstruovaných hliněných domů. Jsou zde i dvě vojenské věže z 18. století a mešita Džuma z roku 1780, což je vůbec nejstarší budova v Hattě. Pro našince se mohou zdát podobné budovy „mladé“, ale zde se jedná o staré historické památky.

Po vzoru amerického Hollywoodu tu byl na jednom z kopců pohoří al-Hadžar umístěn obří nápis Hatta. V blízkém údolí se stavějí luxusní horské chaty, jež budou sloužit jako výchozí místo na procházky. Dalším neobvyklým typem ubytování bude hotel sestávající z karavanů, které budou „parkovat“ na březích místní přehrady.

„Okolí Hatty je proslulé nádhernou krajinou, jsou tady hory, jezera, farmy, přehrady, čerstvý vzduch a rozvíjí se zde ekoturistika,“ říká k cestám do města a jeho okolí Abdul al-Habaj ze skupiny Meraas, jež dostala rozvoj tohoto regionu na starost.

Hatta se nachází 134 kilometrů od města Dubaj a dá se tam rychle a pohodlně dojet po dobré silnici.

 

Diskuse ke článku