nahoru

Slavíme svátek sv. Patrika. Proč se dnes opíjíme zeleným pivem a jak irský patron souvisí s Českem?

Tereza Stonišová17. března 2018 • 14:21
Slavíme svátek sv. Patrika. Proč se dnes opíjíme zeleným pivem a jak irský patron souvisí s Českem?
foto: flickr

Apoštol Irů, patron Irů, a zřejmě jeden z nejoblíbenějších irských svatých. Na počet mnicha, který v 5. století šířil v Irsku křesťanství, se dnes bude bujaře oslavovat. Ze svátku, který měl původně čistě náboženský rozměr, se stala téměř celosvětová radostná pijatika. Proč?

Předně: život tohoto svatého je opředen mnoha otazníky, přičemž první v řadě se týká jeho data narození, které nikdy nebylo s přesností určeno. Jisté je jedině to, že v polovině 5. století našeho letopočtu působil jakožto nejvýznamnější šiřitel křesťanské víry v Irsku. Patrik však nebyl Ir, jak si mnozí myslí. Narodil se do bohaté římské rodiny zřejmě kolem roku 385, která trvale žila v Británii, datum i přesné místo jeho narození však jsou stále předmětem sporů.

Když bylo Patrikovi 16 let, unesli jej do Irska, kde byl nucen vykonávat otrocké práce. Po šesti letech otroctví však utekl a následně se stal knězem. Po svém vysvěcení se rozhodl do Irska, tedy země, kde byl původně otrokem, vrátit. To také udělal, a v zemi začal šířit křesťanství. Právě díky tomu se stal slavným, připisuje se mu významný podíl na christianizaci Irska. Další jeho podíl je již jen mytický – údajně vyhnal z Irska hady. Biologové tuto legendu však několikrát vyvrátili.

 

Belgické pivovary vtipně bojují proti zlodějům unikátních pivních sklenic. Pijanům při…

Den svatého Patrika zlidověl. Tento svátek již slaví věřící i nevěřící v zemích napříč Evropou, nejinak je tomu v USA. Jedna z prvních oslav na počest tohoto svatého se konal v americkém Bostonu koncem 18. století, tradice se postupně šířila a nyní ji slaví (především alkoholem) téměř celá Evropa. 17. březen je údajným datem Patrikova úmrtí, nicméně ani toto datum není potvrzené.

Podle tradice by se dnes mělo pít původně irské pivo typu stout – zelená piva, která se v tento den pijí, a která vyrábějí pro dnešní den speciálně mnohé pivovary, jsou až výdobytkem moderních dob. Zelená barva je však barvou Irska, typickou barvou tamní přírody, a tak i dnes se „nosí“ tuto barvu užívat i při výrobě piva. Původně se v tento den pilo především právě tmavé, hutné svrchně kvašené pivo stout, typické svými čokoládovo-kávovými tóny, téměř nulovou nebo jen velmi nízkou pěnou a samozřejmě vysokým obsahem alkoholu. Oblíbeným nápojem dnešního večera jsou také rozličné druhy irské whiskey.

Málo se ví, že svátek sv. Patrika má v jistém smyslu i „český“ přesah. Oltář sv. Patrika, honosný, barokně zdobený, se nachází na známém Kuksu na Trutnovsku, kde stojí kostel Nejsvětější trojice. Právě v těchto místech z úcty k Patrikovi tento oltář nechal vztyčit známý český hrabě a mecenáš umění František Antonín Špork. Jeho otec povědomí Patrikovi rozšířil ze Svaté říše římské, kde povědomost o světci byla podstatně vyšší.

Video z šílené nehody v Gruzii: Porouchaná lanovka odhazuje lidi i několik metrů daleko
Kdo je obviněný soudce Elischer? Proslul vysokými tresty i běžeckými výkony
V Budapešti otevřeli první hotel v Evropě, kde většinu věcí ovládáte pomocí svého mobilu

 

 

 
Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,780
28,660
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější