Neuvěřitelná senzace internetu. Učitel učí děti pracovat s počítačem bez počítače, maluje je na tabuli | Reflex.cz
nahoru

Neuvěřitelná senzace internetu. Učitel učí děti pracovat s počítačem bez počítače, maluje je na tabuli

Tereza Stonišová5. března 2018 • 15:50
Ghanský učitel učí děti počítače bez počítače, obrazovku musí malovat na tabuli.
Ghanský učitel učí děti počítače bez počítače, obrazovku musí malovat na tabuli.
• foto: 
Facebook

Učitel, který vyučuje v ghanském městě Kumasi v oblasti Ašantska, se stal smutnou senzací internetu. Nakreslil totiž na tabuli zcela věrně monitor počítače, aby svým žákům vysvětlil, jak funguje systém Microsoft. Fotografie, které zobrazují, jak obětavý učitel učí bez své nedůležitější učební pomůcky, zaujala západní svět.

O ghanském učiteli nyní píší už i britská média, jako první o něm napsala BBC. Ta mimo jiné sdílela snímek, který se původně ocitl na Facebooku, na němž je k vidění učitel, který namaloval na školní tabuli křídou naprosto věrně jeden z nejznámějších programů společnosti Microsoft – Word.

Žáci totiž mají povinný předmět týkající se základů práce s počítačovými programy, nemají však přístup k přístroji. Učitel si proto poradil kreativně. „Učit ICT (Information and Communication Technology, pozn. red.) v ghanské škole je zábavné,“ napsal učitel na svůj Facebook, kde zveřejnil také dvě fotografie sebe samého. Záhy se z jeho snímků stal hit, lidé jej začali po tisících a později i statisících sdílet. Tak se také ghanský příběh „učitele IT bez IT“ dostal do médií. 

Ghanská laguna Korle: Skládka bez života, která pomalu zabíjí své obyvatele

Učitel a komik

„Miluji své studenty, proto musím udělat vše, co je nutné, aby porozuměli předmětu, který vyučuji,“ uvedl Owuea Kwando (přezdívka ghanského učitele, jehož však BBC později identifikovala jako Richarda Appiaha Akota). „Není to poprvé, co jsem něco takového kreslil,“ uvedl Akota pro Quartz Media, na něž odkazovala BBC. 

Akota však není jen ghanský středoškolský učitel, nýbrž také komik. Proto není divu, že jeho post získal popularitu mnohem snáz, než kdyby něco takového sdílel „běžný“ učitel (Akota má na Facebooku 140 tisíc fanoušků). Což je ale dobře – příspěvek způsobil jak obdiv, tak pobavení a smutek z toho, že v Ghaně studenti středních škol mají sice povinnost skládat zkoušku ze znalosti informačních a komunikačních technologií, ale nemají k nim přístup. Někteří je tak znají právě jen z obrázků (byť věrných), které jim jejich pedagog nakreslí na tabuli. 

Před 65 lety zemřel Josif Stalin. Kolik měl na svědomí lidí? A proč si ho Rusové stále …

Šťastný konec

Učitel na Facebooku upozornil, že škola by potřebovala nejméně 50 počítačů, aby byla schopná naplnit literu osnov, k nimž se zavázala. „Studenti z Accry  (hlavní město Ghany, pozn. red.) ty zkoušky jistě složí mnohem snáz,“ uvedl Akota. „Je rozdíl, když se látku učíte a sedíte při tom u počítače,“ dodal. 

Příběh má šťastný konec a může fungovat také jako malý důkaz toho, že sociální sítě mohou být občas i užitečné. Příspěvku na Twitteru, který se případu učitele kreslícího program Word na tabuli týkal, si totiž všiml Microsoft a přislíbil, že do školy v Kumasi počítače pošle. 

Je to hit bydlení příštích let? Zcela mobilní dům, který ovládáte telefonem. Může stát …
Teror Boko Haram: Fotograf dojemně zachytil bídu Nigerijců v uprchlických táborechKlíčová slova: Ghana, učitel, počítače, Microsoft, Afrika


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější