nahoru

Vědci zjistili, že pohádky jsou starší než Bible. Ta o statečném kováři má 6000 let

Johana Kudrnová15. července 2017 • 16:00
Vědci zjistili, že pohádky jsou starší než Bible. Ta o statečném kováři má 6000 let
foto: čsfd

O prehistorickém původu pohádkových příběhů byli přesvědčeni už bratři Grimmové. Donedávna si však moderní vědci mysleli, že ty nejstarší mají kořeny maximálně v 17. nebo 16. století. Nyní se však díky použití unikátní fylogenetické metody ukázalo, že některé příběhy se v různých národech tradují díky skutečnosti, že vznikly v době, kdy lidé sdíleli jeden proto indoevropský jazyk – tedy před tisíci lety.

Studie vědců z Durhamské a Lisabonské univerzity si vypůjčila nástroje evoluční biologie, konkrétně tzv. fylogenetickou komparativní metodu, která umožňuje rekonstruovat minulost bez přítomnosti fyzických důkazů. Vědci jinými slovy identifikovali několik desítek motivů, které se často objevují v pohádkách (jako jsou například „chudý a bohatý“, „chytrý kůň“, „kovář a ďábel“, „tři vlasy“, „cesta“ nebo „duše v láhvi“) a postupně se je pokusili identifikovat v příbězích, tradovaných v různých částech světa.

Srovnáním lidových příběhů, které nalezli v různých kulturách a se znalostí historických vazeb mezi těmito kulturami, vyvozují, že se tyto příběhy tradovaly mezi společnými předky většiny indoevropských kultur. A o které pohádky se konkrétně jedná?

Nejstarší kořeny má pravděpodobně motiv kováře a ďábla, který má v příbězích napříč euroasijským kontinentem dodnes stejné průsečíky. Kovář uzavře dohodu s ďáblem, smrtí nebo géniem a vymění tak svou duši za schopnost spojit k sobě jakékoliv materiály. Poté tuto schopnost proti záporné postavě lstivě využije a připoutá ji k nehybnému objektu, nejčastěji stromu. Svou část dohody tak splnit nemusí.

Prsa Emmy Watsonové, princ gay a zákaz v Rusku. Podívejte se na ukázku filmu Kráska a …
 

Výzkum ukázal, že by tento proto příběh mohl být spojen s metalurgickou činností obyvatel severního pobřeží Černého moře z období okolo 6000 let př.n.l. Nomádské kmeny se přibližně v této době rozdělily a začaly putovat po kontinentu různými směry. Tak se stejný příběh rozšířil do všech jeho koutů.

Ve stejné kategorii jako kovář a ďábel skončily i základní atributy pohádky o Jankovi a kouzelné fazoli. O něco mladší je pak Kráska a zvíře a Rumplcimprcampr, kterým má být okolo 4000 let. Ukazuje se tak, že tyto klasické pohádky, které známe převyprávěné do moderní podoby především bratry Grimmovými jsou tak daleko staršího data než například klasická mytologie. Ve starozákonních příbězích bychom pak jistě mnohé prehistorické motivy našli, bylo by jich však pravděpodobně méně než v případě tradičních pohádek.

Do kin vyrazil Milovník po přechodu, ve kterém Salma Hayek tančí salsu v pyžamu

 

 

 

 

 

 Klíčová slova: pohádka, objev, věda , Bible


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější