Bizarní pokus, který může zachránit životy. Vědci úspěšně zkřížili člověka s prasetem | Reflex.cz
nahoru

Bizarní pokus, který může zachránit životy. Vědci úspěšně zkřížili člověka s prasetem

Martin Bartkovský30. ledna 2017 • 17:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Pinterest

Jakkoli to může znít divně, tak úspěšné vytvoření embryí, jež obsahují jak lidskou, tak prasečí DNA, je velkým vědeckým úspěchem a nadějí pro milióny lidí do budoucna. Vědci prokázali, že je možné vložit lidské buňky do nelidského organismu a ony přežijí. Kontroverzní výzkum může v budoucnu znamenat průlom při řešení problému nedostatku dárcovských orgánů.

Nepředstavujte si však muže s prasečí hlavou či prase s lidskými končetinami. Celý pokus se odehrál na buněčné fázi. Vědci z amerického San Diega úspěšně vytvořili prvního lidsko-zvířecího hybrida. Dokázali to tím, že lidské a zvířecí buňky spojili v embryonálním stadiu a vzniklá embrya se dále vyvíjela čtyři měsíce v tělech dospělých prasat. O celém experimentu se dočtete zde.

Prasečí embryo, do kterého vědci úspěšně vpravili lidské buňkyPrasečí embryo, do kterého vědci úspěšně vpravili lidské buňkyFoto Juan Carlos Izpisua Belmonte

Vědci ze Salk Institutu tímto způsobem vytvořili 186 přeživších embryí, což je historický úspěch. Potvrdili tak, že lidské orgány nutné pro pacienty čekající na transplantaci by nemusely v budoucnu pocházet od lidských dárců, ale daly by se vypěstovat v tělech zvířat.

Na listinu čekatelů na nový orgán totiž pouze ve Spojených státech přibude jeden člověk každých 10 minut a každý den 22 pacientů zemře kvůli tomu, že na ně prostě nevyšla řada. Tento vědecký objev by měl v budoucnu jejich šance na přežití podstatně zvýšit. 

Dobrý den, já sem jdu squatovat! JXD si vybalil spacák v kanceláři Zelených
Ze sta neléčených pacientů s chrápáním jich příštích osm let přežije jen 62, říká…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější