Základka 4.0. Co se děje v hlavách žáků v době počítačů a chytrých telefonů? | Reflex.cz
nahoru

Základka 4.0. Co se děje v hlavách žáků v době počítačů a chytrých telefonů?

TOMÁŠ FEŘTEK30. listopadu 2016 • 11:00
Za školou - ilustrační kresba.
Za školou - ilustrační kresba.
• foto: 
Marek Douša

Viděli jste na internetové televizi Stream seriál Semestr? Pokud ne, doporučuji alespoň jednu epizodu. Všem rodičům a všem učitelům, kteří chtějí do důsledku pochopit, jak se změnil mozek současných dětí a proč nám v horizontu dekády nezbude než změnit nejen základní školy, ale i celý způsob vzdělávání.

Část odborné i rodičovské veřejnosti považuje řeči o nutné změně a modernizaci základního vzdělávání stále za jakýsi otravný „progresivistický folklór“, za byznys těch, kteří se na školství „přiživují a odsávají tak peníze, jež by bylo možné použít pro učitele“. Debata o tom, jak by změny v základních školách měly vypadat a jak rychle je třeba je udělat, je však zcela na místě.

Máme se náporu digitalizovaného světa přizpůsobovat, nebo naopak vytvářet školy jako hájené území hlubokého poznání a silných vztahů, které od digitálního světa odstíníme?

Chcete udělat dobrý skutek? Pošlete pohlednici dvěma školákům z Belgie

Oba přístupy mají své výhody a nevýhody. Ale popírat, že se naše děti a jejich vnímání dramaticky proměnily, je zavíráním očí před realitou. V tomhle smyslu je onen internetový seriál, jehož principy vám v Excellentu vysvětlíme a jehož tvůrcům většinou ještě nebylo třicet, příliš jasnou a jednoznačnou zprávou. A samozřejmě ne jedinou.

Fundovaný článek novináře, dramaturga a spoluzakladatele neziskové organizace EduIn Tomáše Feřteka o současném stavu českého základního školství a nutnosti jeho proměn čtěte ve stylové příloze EXCELLENT, vánočním speciálu o štěstí; vychází ve čtvrtek 1. prosince, vložená do Reflexu.

Excellent 5/2016Excellent 5/2016

Neostře sledovaná diskriminace. Může žák odmítnout nosit ve škole papuče z náboženských…

TOMÁŠ FEŘTEK


Klíčová slova: věda, škola, vzdělání, excellent


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Eva Vorlíčková-Holzmannová: Těžký život se slavným komikem Felixem, který zažil Wehrmacht i tuberkulózu
PREMIUM X Robert Johnson: Bluesový král upsal duši na rozcestí ďáblu. Jeho písně ovlivnily Rolling Stones i Boba Dylana
PREMIUM X Černobyl nadchnul diváky i kritiky a vytvořil globální „wow efekt“. HBO šlape i po odchodu legendárního šéfa
PREMIUM X Dva zcela odlišné světy stojící nesmiřitelně proti sobě, to je obraz dnešní české společnosti

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější